| ღჩօოჩօղყƙღ a întrebat:

Tati mi-a adus ieri o iepurita de 1 luna! Imi spuneti va rog cu ce sa o hranesc ca sa cresca mare? E urias belgian si imi spuneti va rog de cate ori pe zi?

3 răspunsuri:
| Speedmafia a răspuns:

Dai morvovi coji de cartofi iarba tu pune-i in cusca ca manance el
el tr sa aiba sa rontaie permanent

| Ioanadulcik a răspuns:

1).legume - Multi morcovi ca incep sa-i creascz dinti, Telina e buna pentru dinti, salata, varza, spanac, loboda, stevie, fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;

2).Fructe - mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;

3).Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!);

4).Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.

Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

Atentie la plantele de apartament - unele pot fi foarte toxice pentru iepure, desi el le poate considera delicatese!

| zasha a răspuns:

Am si eu 2. un doctor veterinar m-a sfatuit sa le dau tot ce au scris si ceilalti, mai putin varza si cartofi(pot face boli de la ele, de obicei boli de stomac), le dau asa ceva 1 data pe luna.nici cu morcovii nu exagerez deoarece contin fructoza, iepurii oricum au gena de iepuri mari, si poate duce la ingrasare/obezitate.