| GlossyBabe a întrebat:

Buna,am si eu o nelamurire in legatura cu o iepurita de 5 luni!
Isi pregateste cuibul ca si pentru fatare dar nu este montata! E din rasa Urias Belgian! La ce varsta ar fi ideal sa o dau la monta avand deja greutatea de 6 kg! Si ce sa fac in legatura cu smulsul blanii de pe ea?

Răspuns Câştigător
| Miranda27 a răspuns:

Poi, depinde de cat timp o ai. Poate a fost montata inainte sa ti-o aduci (desi nu ar fi posibil; LA VARSTA DE 5 LUNI). Asteapta si vezi ce se intampla. Si o iepurita din rasa Urias Belgian ar putea fi dusa la monta cam pe la 7-8 luni. Dar ai grija! Si eu am o iepurita din aceeasi rasa, si am dus-o la monta cand avea 7-8 luni. Dar cand trebuia sa fete, nu a stiut sa-si smulga blana, sau sa-si pregateasca cuibul sad Puii au murit, iar iepurita l-a mancat pe unul dintre cei doi. Insa acum de vreo saptamana, a fatat pentru a doua oara! Puii sunt bine si a stiut sa-si pregateasca "locul de fatare". Deci de-aia ti-am spus; "Ai grija!", deoarece, cred ca iepurita mea nu a fost pregatita decat pe la 10 luni sa faca pui; sau pur si simplu a fatat inainte de termen(poate) si nu a fost pregatita. Eu iti urez succes si sa ma anunti ce se intampla (de ce isi pregateste locul de fatare) happy

| GlossyBabe explică (pentru Miranda27):

Mersi de sfaturi, sa stii ca si-a revenit! Nu isi mai smulge blana si nu am dat-o inca la monta!

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Fiind rasa mare se maturizeaza sexual la 8 luni femela si 9 luni masculul.cu smulsul blanii nu faci nimic.

| Xpressurself a răspuns:

Daca vezi ca da aceste semne inseamna ca asta vrea. se maturizeaza sexual dupa 8 luni si daca a incetat nu inseamna ca e pentru totdeauna. e pana ii urca iar hormonii la cap