| yngerash_4642 a întrebat:

Buna TPU`! Tocmai mi-am cumparat o nimfa si as vrea sa stiu ce ii pot da de mancare?(in afara de seminte cumparate din petshop)Legumele trebuie fierte?

2 răspunsuri:
| aligru a răspuns:

Dieta unui papagal nimfa trebuie sa contina carbohidrati, proteine, lipide, vitamine si minerale.
In mediul lor natural, in afara de seminte (crude si coapte), aceste pasari mananca verdeata si fructe.
Nimfele pot manca o varietate de vegetale: morcov, cartof, broccoli, sfecla, napi, ardei gras, varza de Bruxelles, rosii bine coapte, vinete, fasole, mazare, mar, para, struguri, stafide, caisa, piersica, portocala, ananas.
Inainte sa i dai legumele si fructele spalale-le bine, taie-le in bucatele mici si evita cat poti legumele care au fost tratate cu chimicale.
Spor in cresterea ei!big grin

| Nimffa a răspuns:

Pai trebuie sa ii dai legume, seminte..Nu trebuie sa fie fierte.E mai bine legumele crude.Dar sa nu omitem fructele.
Le poti da mere(nimfa mea mananca in fiecare zi) morcovi(mai putin)para. etc!