| aburama22 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, am un caine si inainte il lasam la un prieten. Azi imi zise ca nu mai pot sa il las la el cat timp sunt la scoala. Cum pot sa imi fac cainele sa stea singur acasa maxim 6 ore?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Simplu: nainte de asta îl scoți afară și-l alergi de iese untu' din el, apoi pleci și-i lași o jucărie de-a lui (funie înnodată, os, minge etc.) ca să aibă de lucru. Plus apă la discreție și o pătură sau culcușul lui la îndemână.
FĂRĂ: pantofi, fire electrice, cărți, reviste, ori alte chestii ce pot fi roase pe unde are acces.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Leaga-l. Eventual pe la piept ca sa nu se sugrume de gat. De cand este lumea cainii au stat acasa sa pazeasca casa.

| mihai69 a răspuns:

E pui, e normal să plângă. Vecinilor cere-le scuze, și promite-le că mai au doar vreo jumate de an de îndurat, nici ăla întreg pentru că mai ai și vacanțe și week-end-uri.
După ce crește, o să se obișnuiască și tace.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai la bloc?
Scoala-te mai dimineata, scoate-l afara ca sa-si faca nevoile.
Lasa-i apa mancare si cateva jucarii, eventual un radio ceva sa mearga.

| aburama22 explică (pentru Fatamuntilor):

Da stau la bloc, l-am lasat o singura zii singur...si a planss toata ziua, l-am scos de dimineata, si s-a culcat...mi-au zis vecini ca de la 9 a inceput sa "jeleasca"acum il am in bucatarie si "jeleste "dar nu se aude asa, acum a facut 3 luni si a inceput sa faca "ca lupii"

| Fatamuntilor a răspuns (pentru aburama22):

E puiut, nu prea ai ce face! Lasa-i jucarii si joaca -te cu el cat mai mult!

| Sn4k3 a răspuns:

Daca are pe unde iesi, leaga-l.

| Idkidk a răspuns:

Păi leagă-l de la piept, dar poţi să-i dai de lucru, pune-i multe jucării, mâncare, etc... Cât să nu facă ''năzbâtii''.

| aburama22 explică (pentru Idkidk):

Daca il leg de la piet, tot o sa "urle "

| Idkidk a răspuns (pentru aburama22):

happy Atunci dă-i de lucru!

| aburama22 explică:

Am incercat, dar tot "jeleste"

| AnneMariaa a răspuns:

Lasa-l in camera ta inchis, lasa-i apa si ceva distractiv pentru el si bineinteles locul unde sa isi faca si el treaba ( daca nu, ai de munca cand te intorci de la scoala), tu feresteti obiectele importante... SAU lasa-i toata casa la dispozitie si atentie la obiectele fragile, dar nu ii lasa nici un punct de scapare din casa, toate usile si geamurile inchise, pana se va invata de ce trebuie sa stea in casa, apoi nu va mai trebui sa il tii, el isi va invata programul pe care il ai si tu. Succes, sper sa fie de folos big grin