| LuspeMtW a întrebat:

Va rog, as dori niste informatii despre cum se comporta cateii beagle.

Răspuns Câştigător
| Alinna20 a răspuns:

Mie imi plac mult catelusii beaglea.Chiar daca sunt putin nazdravani... o sa iti dau cateva informatii : Beagle este o rasa de caini agili, plini de viata, o rasa cat se poate de pritenoasa si vesela. Este foarte inteligent dar si foarte incapatanat. Fiind un caine de vanatoare, este un caine ferm, curajos si cu un excelent simt al mirosului. Beagle nu sunt agresivi astfel se inteleg de minune si cu alti caini.

Avand in sange vanatoarea, este indicat sa il invatati de mic cu compania pisicilor si a altor animal de companie din casa, pentru a evita eventuale neintelegeri intre ei.

Zone sensibile: Ca la toate rasele de caini cu urechi lungi si beagle trebuie inspectezi mereu zona urechilor pentru a evita acumularea de ceara sau mizerie. Cu ajutorul unei unghiere de calitate, este indicat ii tai frecvent unghiile.1. Beagle este un caine foarte docil, are o capacitate foarte buna de asociere, de rezolvare a problemelor. Fiind independent, va prioritiza interesele sale, doar apoi pe cele ale stapanului. Este indicat sa incepi dresajul cat mai timpuriu si sa fii rabdator si perseverent.

2. Cel mai adesea ii poti motiva cu o recompensa. In procesul de dresaj sau educatie, primul pas este sa reusesti sa ii captezi atentia.3. Beagle au nevoie de foarta multa miscare. Trebuie sa mergui regulat la plimbare cu el, insa doar in lesa. Il poti lasa liber doar daca este educat, pentru ca, fiind un caine de vanatoare, o poate lua la fuga oricand.

4. Sunt o rasa cu vointa puternica. Au nevoie de un stapan cu experienta datorita incapatanarii de care dau dovada si temperamentului jucaus. Isi mentin aceasta trasatura chiar si la maturitate.

5. Nu este indicat sa il lasi singur in casa pe timpul zilei, daca nu a fost educat de mic asa. Iti recomandam sa rogi pe cineva sa aiba grija de el cat timp lipsesti de acasa.

6. Este sociabil, ii place sa traiasca alaturi de alti caini.
Acesti caini sunt foarte incapatanati si poznasi avand tendinta chiar de a-si teroriza stapanul cu poznele lor, de aceea reflexionati bine inainte de a va lua un beagle, ca sa nu fiti surprinsi ulterior daca o sa va gasiti casa intoarsa pe dos atunci cand va intoarceti de la servici.
Insa daca totusi sunteti hotarati sa va luati un beagle sau daca il aveti deja, tot ce trebuie sa stiti e ca majoritatea problemelor se rezolva prin dresaj.
In primul rand cainele trebuie sa fie socializat inca din prima zi cand l-ati adus acasa. Trebuie sa fie obisnuit cu zgarda si lesa, chiar daca la inceput veti exersa prin casa.
Mai apoi pentru ca acesti mici "masini" de mirosit sunt tot timpul cu nasul pe jos, au tendinta si de a gusta tot ce gasesc pe jos-de aceea trebuie sa li se interzica asta din prima clipa cand sunt scosi afara la plimbare.
Mai apoi trebuie sa-si insuseasca dresajul de supunere, asta inseamna ca va veni la comanda, va inceta orice comportament nepotrivit la comanda "Nu". Insa mare atentie pana cand nu sunteti convinsi ca asculta, nu-l lasati liber, puteti fi pusi in situatie de a-l pierde.
Fiind mari mancasiosi vor cersi de la masa stapanului, comportament ce trebuie sanctionat din prima clipa, pur si simplu nu-i permiteti accesul in bucatarie sau sala de masa atunci cand serviti masa.
Atentie! Nu loviti cainele-nu raspunde bine la pedepse fizice, folositi tehnica dresajului pe baza de recompense.

| Alinna20 a răspuns (pentru Alinna20):

Beagle*

| LuspeMtW explică (pentru Alinna20):

Multumesc frumos pentru informatii big grin

| Alinna20 a răspuns (pentru LuspeMtW):

Multumesc pentru fundita!:*

7 răspunsuri:
| Andr3 a răspuns:

Sunt caini energici si foarte nazdravani.Se dreseaza destul de greu si daca nu ai experienta este bine sa ii dai la cursuri de dresaj.Pot sa devina insa, prieteni iubitori si loiali pentru ca nu sunt caini rai, doar amibitiosiwinking

| Ramo137 a răspuns:

Nu e bine sa-ti iei un beagle, sunt prea neascultatori, toti adica din rasa asta. o sa vezi ca o sa-ti traga fetele de perna, se suie pe masa, latra incontinuu mai de graba urla noaptea etc. o fi ei frumosi dau sunt prea nazdravani.