| utilizatortpu444 a întrebat:

Bună TPU, vă rog să înțelegi situația și să vă gândiți la soluții pentru problema următoare: (este baietel pisicul daca, contează)
eu locuiesc încă, cu părinții mei, recent am luat o pisică (adultă) de pe stradă, acum câteva săptămâni, am hrănit-o, i am făcut băiță, i am amenajat litieră, dormea cu mine în pat, a început să iasă pe balcon (nu e niciun pericol, stau la casa, am supravegheat-o, nu s ar fi aruncat), si nu a mai plecat deloc. acum câteva zile am scos o afară, m-am gândit ca a stat mult în casă, să fie și el puțin mai liber, în ideea ca seara îl voi lua în casă și dacă nu va vrea să vină iarăși în casă, măcar o să l chem din când în când pentru mâncare și apă. seara, nu l am mai găsit, eu cum am văzut ca a stat cu mai multe pisici când a ieșit, m-am gândit ca poate era în călduri, poate nu mai vrea să vină deloc. dimineața era peste drum de casa, nu putea să se miște deloc, doar cu lăbuțele din față, mi au spus vecinii ca seara un om beat l a prins și l a aruncat tare în aer, și e posibil sa i se fracturat lăbuțele din spate sau chiar coloana. am vrut sa l iau, îi este foarte frică, zgârie, nu se poate mișca, i am pus apă și mâncare. alor mei nu le pasă, nu vor sa l dăm pe acel om la poliție și nici să îl ducem la veterinar, ei cred ca l am scos afară sa scap de el. eu m-am atașat mult de pisic, îmi era foarte drag, mă simt foarte vinovată ca l am scos afară, nu m aș fi gândit niciodată ca i s-ar putea întâmpla asta… ce as putea sa fac? ai mei nu se implica, sub nicio formă, nu vor, iar eu tot plâng continuu de când am văzut, îmi este atât de milă.

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Scrie povestea pe un grup dedicat animalutelor, poate vei primi sprijin ca sa poti duce pisiciul la veterinar, deoarece acolo trebuie sa ajunga, urgent.

| utilizatortpu444 explică (pentru dullcat):

Nu pot deoarece părinții mei nu sunt de acord să îl ajut în niciun fel, le am propus aceste variante. dar nu am ce să fac. după dacă se întâmplă ceva cu el, vor da vina pe mine

| dullcat a răspuns (pentru utilizatortpu444):

Nu prea inteleg ce treaba au parintii tai? Daca se ofera altcineva de pe grup sa preia cazul trebuie doar sa te intalnesti cu acea persoana si sa-i dai pisicul.Si de ce sa dea vina pe tine? Nu l-ai adus tu in conditia de paralizare, ci altcineva.Cam toxic sa gandeasca asa...

| utilizatortpu444 explică (pentru dullcat):

Sunt mai severi, la orice greșeală îmi spun să mă mut singură deși momentan nu îmi găsesc un job care să mi placă și să mă pot întreține, de aceea ei sunt o problemă, practic am zis ca a fost al meu și ca sunt atașată de el, am reușit să l iau înăuntru din nou, va fi bine, am multă grijă de el, aparent cel care i-a făcut asta acestui pisic, a omorât după și un cățel tot prin trântire bruscă pe jos.

| dullcat a răspuns (pentru utilizatortpu444):

Pai daca parintii abia asteapta sa zbori din casa lor, poate e mai ok sa astepti cu adoptia unui animalut, cel putin pana cand te stabilesti intr-un loc al tau.In felul asta nu mai dai curs sanselor de a aparea conflicte intre voi. Sper ca pisicul sa fie bine in continuare!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Există poliția animalelor, cabinete medicale veterinare care au ambulanța animalelor, cercetează pe internet ca să afli numere de telefon și sună!

| utilizatortpu444 explică (pentru ValentinMihai78):

Nu pot deoarece părinții mei nu sunt de acord să îl ajut în niciun fel, le am propus aceste variante. dar nu vor să audă sub nicio formă, mă simt foarte vinovată deși eu nu i am făcut nimic, am crezut ca îi fac un bine, iubesc foarte mult animalele și sufăr enorm din cauza acestei probleme

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru utilizatortpu444):

Să înțeleg că ești minoră, deci din păcate, nu poți face nimic. Dar, îți propun, copil fiind să mergi la un cabinet veterinar, dacă ai unul în apropiere și discută acolo problema pisicii și problema cu părinții tăi.
Dar, dacă nu porți ajunge, din păcate, trebuie să fi puternică și să treci peste această perioadă complicată.

| ValentinMihai78 a răspuns:

P. S. Dacă, într-adevăr are probleme de coloană, singura soluție pentru curmarea suferinței este eutanasierea!