anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati! Va rog, dati-mi niste sfaturi, pareri. Am o intrebare despre o problema a mea de sanatate si o problema a unui pisic. Recent, intr-o noapte aproape inainte de ora 24:00, pisicul meu s-a cerut afara in curte, ca asa obisnuia el sa mai iasa la aer. Noi stam la curte cu mai multi vecini. Si avem si vecini rai. Eu l-am lasat cam pana in 10 minute afara. Si noi cand auzeam ca se deschide poarta, mereu ieseam afara dupa el, ca sa nu fuga pe poarta in strada. In seara aia cand am iesit dupa el ca am auzit poarta, am mers in curte catre poarta sa il cautam. In curte era intuneric mereu. Mama l-a tot strigat, dar nu a raspuns. Apoi, mama l-a gasit in curte langa poarta cazut lat pe jos cu sange in gura. Statea pe o parte putin aplecat. Am strigat catre pisic, a venit si tata si l-a luat in brate, a vazut ca ii curge sange din gura. Era deja aproape 12 noaptea. Si mama inainte sa iasa, auzise ca s-a deschis poarta. Pe saracul pisic l-am gasit mort insangerat. Ii curgea sange din gura. Avea ochii maronii ca si cum erau plini de sange pe interior, apoi i s-au incetosat, erau gri. Pe mine situatia asta m-a socat complet. A fost de neinteles pentru mine. Am mai multe ipoteze. Pisicului ii mai placea sa sada pe jos afara langa poarta. Poate ca cineva a deschis-o si l-a lovit cu poarta in cap. Sau poate ca cineva l-a otravit. Sau poate ca l-a batut. Noi avem si niste vecini rai. Eu auzisem din casa ca a mieunat putin inainte sa iesim, dar il auzisem foarte incet si nu credeam ca a patit ceva. Poate ca a fost otravit sau a fost batut, nu stiu. Langa poarta, noi avem si lazile de gunoi, langa care era si ceva gunoi in niste cutii. E posibil sa fi inghitit ceva contondent si sa fi facut hemoragie? Sau a fost lovit? Daca a mancat niste carne de pui cu cateva oase inainte cu o zi, sa fi fost de la ele? Avea sange in gura si a murit cu ochii deschisi. Ochii deschisi raman de la otravire sau de la lovire? Era intins pe o parte pe jos in curte in fata portii.

Problema legata de mine e ca in noaptea aceea e nu am mai dormit deloc. Nu m-am intins in pat deloc. A doua noapte la fel. Dar totusi m-am pus vreo doua ora sa dorm. Dupa care m-am sculat subit din somn cu plapitatii mari pana in gat. Mi se inchise si gatul si nu mai puteam respira. Si tremuram tare tot corpul, maini picioare, tot corpul. Si am avut arsuri in gat. Am ajuns la urgenta si mi-au zis ca mi-au pus sedative in perfuzie.Glicemia era buna. In rest, nu mi-au dat alte explicatii despre ceea ce mi s-a intamplat. Doctorul de pe salvare a spus sa ma calmez prin respiratie, ca daca nu, e caz de psihiatrie. Doctorul de familie mi-a spus apoi ca s-a intamplat pe baza emotionala si mi-a prescris Magneziu cu B6 si Sedatif PC. Voi ce credeti c-a fost? Pe mine m-a slabit mult mental acest eveniment. Si este si vina mea ca l-am lasat afara in toiul noptii. Nu ma simt bine deloc. Oare ce s-a intamplat cu pisicul? Si ce sa fac sa ma simt putin mai bine? Am o stare de anxietate, nervozitate, vinovatie si slabiciune continua. Va rog mult sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat