| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu ceva. Mi-am cumparat si eu 2 Nimfe (pasari, papagali) si ii am de 5 zile, iar asta-noapte masculul a inceput sa bata din aripi si sa se panicheze prin cusca.cusca e destul de mare. Problema e ca s-a lovit la aripioare... i-a dat sangele si nu stiu cs sa ii fac. spre dimineata a mai inceput odata dar l-a calmat tata.Cu ce l-as putea da pe aripioara si ce i-as putea face sa nu se mai agite.ACum vad ca s-a mai calmat mananca si sta linistit.Va rog ajutati-ma. Funda

Răspuns Câştigător
| andrei733 a răspuns:

Eu zic sa il duci la veerinar.Si al meu se agita prin cusca si tipa mereu(am perus).De obicei papagalii se agita cand se sperie, incearca sa ii pui cusca altundeva.

| savinalexandruionut a răspuns (pentru andrei733):

Asta cred ca e solutia ca tata i-a mutat pe hol ca sa nu ma trezeasca dimineata si probabil de asta s-a agitat asa. Oricum il duc la veterinar sa imi dea ceava un unguent sau nu stiu sa dau pe rani mersi mult

| savinalexandruionut a răspuns (pentru andrei733):

Mai astept raspunsuri daca mai aveti

12 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Du-l la veterinar fiindca s-ar putea sa i se infecteze si poate sa moara. incearca sa il mai lasi liberi prin casa (ai grija sa nu ai pisici in casa, obiecte incalzite, acvarii sau recipiente cu apa neacoperite. in casa chiar daca se agita nu prea are ce sa pateasca. nimfele sunt in general niste pasari foarte active, lasa-i si perechea libera ca o sa faca si mai rau daca e singur. mult succes cu el!

| DrunkenRat a răspuns:

Este normal sa fie nervos/agitat la inceput sau poate nu s-a acomodat cu 'colegii de colivie'. Cat despre faptul ca s-a lovit... din moment ce isi poate misca aripa, nu vad ce ar fi asa grav. Eventual, daca a pierdut mult sange, ii poti da vitamine, daca nu, ar fi totusi bine sa intrebi un veterinar sau... farmacist in cel mai rau caz, cu ce poti dezinfecta o rana deschisa.

| XxDulcikaKrisyxX a răspuns:

Probabil ii este frica de intuneric lasa-i veoza aprinsa iar inlegatura cu aripa ranita va trebui sa il duci la veterinar pentru un control

| andrei733 a răspuns (pentru XxDulcikaKrisyxX):

De obicei lumina ii deranjeaza pentru ca si eu sau seara la calculator cu becul aprins si il aud cum "chitaie'' ca sa ii sting becul, iar el nu mai zici nimic dupa.

| crisssexee a răspuns:

Daca zici ca sunt probleme cu aripioara solutia e veterinarul.
Eu tot am 2 si la fel ii apuca uneori si dau din aripi ca nebunii )
Da am lasat deschisa intrarea si cind vor ies si dau din aripi prin camera )

| savinalexandruionut a răspuns (pentru crisssexee):

Nu e chiar rau sa julit oleaca in osul de sepie vad ca aripile le intinde o sa il dau cu ceva sa-l dezinfectez.o sa merg la veterinar sa imi dea ceva ca sa nu-l mai duc prin frig... daca o sa fie ceva grav il voi duce si pe el.multumesc inca odata

| savinalexandruionut a răspuns (pentru savinalexandruionut):

Inca ceva ...se scarpina foarte des si foarte mult ce ar putea avea?

| andrei733 a răspuns (pentru savinalexandruionut):

Parca erau niste prafuri dar nu mai stiu cum se numesc

| andrei733 a răspuns (pentru savinalexandruionut):

Nu se scarpina, se curata.Asa fac toti papagalii pentru ca nu suorta sa aiba o pana murdara.Eu il mai urmaresc pe al meu si mereu e cu ciocul in pene, nu trebuie sa iti faci griji.

| savinalexandruionut a răspuns:

Inca ceva el casca timp de 2-3 minute incontinuu si apoi se opreste ce ar putea avea?