| MaRiaYoAna99 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati: ieri a venit cainele vecinii mele la mine in curte.Cainele fugea dupa un pui de vrabiuta.Din fericire,tatal meu l-a vazut si l-a alungat. Vrabiuta este in siguranta nu a fost muscata de caine, dar nu mai poate zbura(nu stiu de ce).Am dus-o la veterinar si a spus sa ii dau gris fiert cu seringa.Am observat ca mananca.Aseara am culcat-o intr-o cutiuta de carton pe fundul careia am pus vata.Credeti ca ii va fi frig in noaptea aceasta? Ce pot sa fa ca sa o incalzesc? Credeti ca va muri? Ce altceva mai pot sa ii dau de mancare? Cam peste cate zile pot sa-i dau drumul? Va rog frumos sa ma ajutati!puppy dog eyes.Dau funda:*

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Daca nu a fost muscata de caine cred ca va supravietui. Daca veterinarul ti-a recomandat griz atunci nu ii mai da altceva doar griz.Nu cred ca vata a fost o solutie buna, isi poate agata gherutele de la pisicoruse in vata. Poti sa pui vata sub niste prosoape groase si atunci ii va fi mai moale. Daca o sa doarma in casa nu ii va fi frig.Trebuie sa creasca poate cateva luni.Mult succes! Funda? puppy dog eyes.

5 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Poti sa-i mai dai galbenus, insecte(cand se face mai mare), viermiisori si ceva moale in seringa..Si probabil la veterinar se vinde lapte praf special pentru puii de orce pasare.
Orcum inainte sa-i dai drumu exerseaza putin cu ia sa vezi daca poate zbura bine sa ajunga la copacii.

| Fireing a răspuns:

E greu de spus... e o pasare salbatica, ca sa zic asa, ele traiesc afara, nu cred ca-i va fi frig, dar e posibil sa moara, pentru ca, pur si simplu nu e unde trebuie, daca e pui, nu poti tine locul mamei ei!

Uite ce ai mai putea sa-i dai de mancare:

-Poti sa-i dai grau cu penseta.
-Fierbe un ou, amesteca-l cu malai si dai-l.
-Paine inmuiata cu malai

ATENTIONARE: Te rog sa pisezi bine mancarea, s-o amesteci cu apa sa fie ca o pasta si oricat de hapsan ar fi puiutul, dai incet cu seringa, cate o picatura, nu jet puternic. Ar putea sa se sufoce daca ii dai tare cu seringa!

| ligiligi a răspuns:

Mersi pentru funda kiss.

| Ioanadulcik a răspuns:

Nu ai fa fii frig stai fara griji cand era afara este mai frig si nu a murit de frig.Ca sa-o poti incalziicoti sa ai pui un prosopel de 15 cm in cuite.Nu va murii stai fara griji si eu am patit asta cu o vrabiuta la fel si nu a murit. Poti sa ii dai paine faramitata, seminte de floarea soarelui curatate sau poti sa ii cumperi mancare de papagali perusi o sa-i placa.peste o sampamana sau o saptamana jumate sau chiar mai putin poti sa-i dai drumul si ea o sa se intoarca la tine fii sigura :*.

| XxDream a răspuns:

Hei.Este bine ca i-ai pus vata pe fundul cutiiei ca sa fii sigura ca nu ii este frig pune-o sub calorifer dar vezi sa nu ii lasi prea aproape ca nu mai poate respira. Daca ii continui medicamentele date de veterinar nu va muri asa cred happy poti sa ii dai de mancare bucatele de paine(firimituri).Nu stiu sigur peste cate zile poti sa ii dai drumul dar poti sa-i dai cand ea umbla prin casa adica cand poate sta pe picoarele ei si sa zboare.Cam atatea stiu :**. Succes! fundita?