| xBubbless a întrebat:

O prietena a fost la tara ieri. A vrut sa dea niste oase la caine dar cainele in loc sa se duca spre oase a sarit pe ea. Ea are o rana pe burta facuta de caine dar nu stie sigur daca a fost zgariata cu laba sau muscata. Ce se poate intampla? Am auzit ca trebuie sa faci injectii in burta. E neaparat? Trebuie sa mearga la doctor? Va rog mult sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bambi12313 a răspuns:

Nu trebuie sa-si faca injectia in burta si da trebuie sa se duca neaparat la doctor ii va face o simpla injectie in mana numita antitetanos sa se duca la doctor cat mai repede pentru a nu se infecta rana funda

4 răspunsuri:
| ZaKid a răspuns:

Salut.
Un control la medic nu ar fi rau. Poate cainele era turbat.
Daca rana este adanca ( banuiesc ca se vede cu ochiul liber daca este muscat sau zgariat abdomenul si sper ca sti sa faci diferenta intre muscat si zgariat ).

| DaNNN a răspuns:

Un medic va stii cel mai bine ce sa faca.
La medic!

| Cali_8586 a răspuns:

Depinde de rana. Poate sa fie foarte grav asa ca NEAPRAT trebuie dusa RAPID la spital la urgente! Succes si sa se faca bine

| DenyAmphetamine a răspuns:

Sa se duca la doctor cat mai repede deoarece rana se poate infecta. nu e neaparat sa faca injectii in burta dar sa se duca cat mai repede la doctor