| wolf27r74 a întrebat:

Vreau sa ii conving pe parintii mei sa imi ia un caine din rasa shih tzu dar nu stiu cum sa o fac. Cum as putea sa ii conving ca sunt destul de responsabil sa am un caine?

3 răspunsuri:
| EkToR a răspuns:

Ok, dar inainte de toate ar trebui sa stii ca aceasta rasa trebuie periata aproape zilnic (dpinde cum vr sa ii ti blana mare sau scurta), dar sa nu uiam de rutina unui catel adica periatul dintilor, baia, taierea unghilor, si multe altele sper ca nu taeam descurajat dar inainte de ati lua un catel trebuie sa stii de ce nevoi are eu am de ex;
-un bulldog englez in varsta de 1an.
-un cane corso in varsta de 9 luni.
Eu meam convins parinti cu bulldogu deoarece le-am spus ca este mic 30-40cm maxim inaltime, are blana scurta, dar nu le-am spus ca saliveaza are o tenda de a sforai si de a trage partui da al meu nu face asta din cauza hraniri potrivite.
Si cu cane corso a fost mai dificil deoarece este un caine destul de masiv... si na am avut noroc ca si tata isi dore unu.
Eu zic sa iti bagi parinti in tema si sa le zici ca e de talie mic si ca o sa ii ti parul scurt, desigur o sa aive o reactie...

| BeagleLover a răspuns:

E destul de simplu. Le spui ca rasa shih tzu nu este asa activa, ma refer ca sunt frumosi, dar nu sunt asa pretentiosi. Trebuie sa iesi afara cu ei de doua ori pe zi, dar sa nu fie plimbari lungi. Ii vei lua accesorii, mancare etc. din banii tai.

Succes!

| icmitea a răspuns:

Pai daca vrei sa iti iei catel ideea e ca dimineata trebuie sa mergi cu el la plimbare si toate astea mai intai as zice sa mergi pe strada pe la 6 ca si cum l-ai plimba si de asemenea trebuie periat si curatat rahatu, spalat etc. si in plus si naparleste deci incearca mai intai sa indeplinesti sarcinile astea pe alt lucru si apoi vei dovedi ca esti capabil