| SooWhat a întrebat:

Vreau un Chow chow (o rasa de caine) dar parintii tot spun ca se mai gandesc...Am avut un acvariu cu pesti dar mi-au muritsad. Cum pot sa-i conving sa-mi ia un caine?

2 răspunsuri:
| lunarwolf a răspuns:

Pentru inceput,poti sa-i ajuti la treburile casnice,nu le raspunde, comporta-te frumos si ajuta-i la orice-ti cer. [desi e greu,stiu.laughing]
Apoi poti sa porti o conversatie mai serioasa cu ei... explica-le ca un caine te-ar face mai responsabila,ca vei avea grija de el,ca n-o sa il lasi pe capul lor si ca o sa-ti respecti 'conditiile'.
Ca sa-i santajezi [si daca stii ca ai procedat cum trebuia cu pestii] pune-le o intrebare de genul :' Am facut eu ceva gresit cu pestii,sau ce?' pe un ton dezamagit.

Acum,trebuie sa ai in vedere conditiile pe care le oferi animalului. Daca stai la bloc,nu prea e indicat sa ai un caine de talie mare. Trebuie sa ai in vedere si cu ce-o sa-l hranesti. Ai putea incerca sa economisesti din banii de buzunar sau din orice altceva,pentru a-i lua cainelui ce are nevoie.
Explica-le parintilor si aceste aspecte.
Poate nu te cred pregatita,poate se gandesc la binele cainelui, poate sunt alergici la caini. Gandeste-te si la posibilitatile astea. happy

Presupun c-o sa mearga, la mine a fost ok. Deci, bafta!

| SooWhat explică:

Nu.Deci ati inteles gresit.Eu n-am hranit pestii pentru ca m-am saturat de acvariu! Ei spun ca nu sunt responsabil, dar le-am spus ca cu cainele e altceva.Cu cainele pot sa ma joc, sa-l scot la plimbare si din astea.Eu ia-si da de mancare.A,si locuiesc la casa,dar nu e vorba de bani, e vorba de responsabilitate.
A da, si sunt baiat frustrated