| LengyelEliana20008 a întrebat:

vreau sa imi cumpar un hamster dar nu stiu cum sa imi convig parintiii... imi puteti da niste sfaturi?

2 răspunsuri:
| theforceofgood a răspuns:

Explică-le că un hamster e un animal usor de întreținut, nu face atât de multă mizerie precum un alt animal gen câine, pisică, nu costă foarte mult. Mai spune-le că un astfel de animal te va putea ajuta la dezvoltarea ta temperamentală și pshihologică etc.
Promite-le că vei avea tu grije de el, te vei ocupa de siguranța lui, că vei fi responsabilă etc.
Poți încerca să le spui că nu e corect că alți copii să aibă atât de multe lucruri scumpe, animele de rasă- scumpe iar tu să nu ai nici măcar un atâta lucru. Mai spune-le că poate nici lor nu le-a plăcut în copilărie când nu aveau unele lucruri banale pe care părinți lor le refuzau cu încăpățânare, iar în cazul tău e vorba doar de un banal hamster, și pentru atâta lucru nu e corect să facă atâta ambiție, că până la urmă un amărât de hamster nu reprezintă un moft. Și o dată în viață e copilăria, când vei fi mare nu î-ți vei mai lua hamster, acum e momentul, lucruri dinacestea nu le poți face mai târziu în viață.

| IngerasulMicut a răspuns:

Spune-i ca iti doresti neaparat unul si ca vei avea grija de el sau strange niste banuti, daca parintii vor vedea ca faci atata,, efort" pentru a avea un hamster poate iti vor lua unul. Si e important fi rabdatoare. Documenteaza-te despre hamsteri inainte sa iei unul. https://casa.acasa.ro/......4988.html; http://www.ziare.com/......ul-1189235 Si poti sa mai cauti pe net. Succes in continuare! :)