Întrebare recomandată | bogdiy a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un hamster ce ar trebui sa stiu despre ei si ingrijirea lor si comportament?

7 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Ai grija ca se inmultesc ca sobolanii, sunt jucausi, trebuei sa le pui talaj si apa, mancare desigur. Noaptea sunt ai activi ca ziua. Nu ii atinge brusc cand ei dorm pentru ca te pot musca, se sperie usor.Nu ii lasa in camera ca iti rod cablurile la tv, mi s-a intamplatlaughing. In rest sunt jucausi, depinde de caracter, nu stau sa ii tii in mana tot timpul vor sa mearga. Daca poti sa ii faci tuneluri in acvariu, tot felul de activitati. Mai spre seara cand sunt activi.

| bogdiy explică (pentru AtateaConditii):

Si am vazut ca au ceva rumegush sub ei sau ce este chestia aia? sau ce ar trebui sa pun sub ei?

| AtateaConditii a răspuns (pentru bogdiy):

Da rumegus, talaj, un fel de resturi de la lemn, stii masiniile alea de taiat lemne alea produc talaj, dar este si de vanzare, are si tata foarte mult talaj si il arunca daca era-i in acelasi oras cu mine ti-l dadea pe gratis.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Este super sa ai un hamster iti spun din propria experienta, dar nu trebuie sa ai nicio pisica ca altfel hatttt ti-l mananca.
Ingrijirea lor nu este foarte dificila :trebuie sa le schimbi apa o data la 2 zile, sa le dai hrana zilnic(biscuiti, morcovi, verdeturi etc.) dar foarte important sa nu le dai sare, carne sau cartofi deoarece vor muri, trebuie sa le faci curat o data pe saptamana.

| mimi2000mimi a răspuns:

Costa 21 de lei, sunt teritoriali, nu sunt greu de ingrijit si is adorabili, asta ii tot ce trebuie sa stii despre un hamster sirian.laughing

| xCascavaalProblemex a răspuns:

Ingrijirea unui hamster nu este tocmai una foarte simpla, insa faptul ca acest animalut este atat de jucaus si simpatic, recompenseaza orice efort depus.
Cumpararea hamsterului

Ai grija ca animalutul sa fie perfect sanatos, sa nu aiba rani, zgarietri, urme de sange sau sa aiba un comportament agresiv sau foarte agitat. De asemenea, animalutul trebuie sa aiba blanita curata (altfel inseamna ca a fost tinut intr-un mediu murdar) si sa nu aiba blanita smulsa pe alocuri.

Este recomandat sa il iei pe hamster in mana si sa vezi cum se comporta. Daca te musca, renunta la acesta si verifica un alt animalut.
Alege-i cusca

Pentru ca hamsterii sunt foarte energici, nu au nevoie neaparat de o cusca foarte mare, dar cu siguranta le-ar trebui una cu accesorii. Rotita de alergat este foarte importanta pentru ca ei sa isi consume excesul de energie. Altfel, va trebu sa le dai drumu prin casa, iar sansele sa ii mai prinzi in urmatoarea ora sunt destul de mici.

Ar fi bine, de asemenea, sa existe un capac (de preferat din gratii, pentru a permite circularea aerului) deasupra custii pentru a evita surprizele neplacute, iar avand in vedere energia acestor animalute, ele nu vor intarzia sa apara.
Cumpara cu atentie asternutul

Atunci cand achizitionezi cusca si accesoriile, trebuie sa cumperi si asternului in care animalutul va sta. Rumegusul este cea mai buna varianta, insa asigura-te ca acesta este pur si ca nu contine substante nocive. De asemenea, este foarte important ca acesta sa fie schimbat la cel mult 4 zile sau chiar mai devreme daca in aceeasi cusca se afla doi hamsteri.
Ai grija la alimentatie

In afara de boabele speciale pe care i le cumperi din comert, ii poti oferi seminte de floarea soarelui, palete pentru hamseteri sau legume crocante (morcovi). De asemenea, este foarte posibil ca hamsterului sa ii placa verdeturile (patrunjel, leustean etc). Ca si oamenii, hamsteriii pot face mofturi la mancare - pana nu testezi tot ce se poate, nu ai de unde sa stii ce ii place si ce nu

Funditsssa? happy