| BonnieSweet a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un hamster happy dar nu stiu de unde... Imi puteti spune cat costa, cat timp traieste si daca e greu de ingrijit? Si desigur ce trebuie sa ii cumpar si de unde. Multumesc!!

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Hamsterii se cumpara de la pet-shop. Din ce oras esti?
Nu ai vreun Animax pe acolo? Trebuie sa ai un magazin de animale pe undeva. In Bucuresti sunt o tona!
Mai sunt si oameni care isi imperecheaza hamsterii si vand puii. Dar daca nu sunt din acelasi oras ca tine nu cred ca vor accepta sa ti aduca la usa happy Va trebui sa mergi tu happy
In general costa 25 de lei in pet-shop.
Mai conteaza si rasa.
Traieste in medie 2 ani. De aceea nu merita sa-ti iei.
Nu e greu de ingrijit daca nu esti lenesa! O data pe saptamana trebuie schimbat talajul. Mancarea nu o mananca pe toata o data,dar e important sa-i dai legume si fructe (cateva bucatele) si trebuie sa i le dai zilnic pentru ca altfel se strica si face hamsterul diaree.
La pet-shop sau pe internet (daca ti-e mai usor sa comanzi) gasesti tot ce iti trebuie. Are nevoie de o cusca,talaj,casuta,roata, vas de mancare, vas de legume, bidon pentru apa, ceva de ros si una sau mai multe jucarii. Cusca trebuie sa aiba minim 45 de cm lungime, 40 latime si cam 25-30 inaltime. Ca sa se simta bine. In plus daca vrei sa-i iei chestii o sa ai nevoie de spatiu.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Il poti cumpara de la un PetShop, un hamster costa aproximativ 20 de lei, iar accesoriile (cusca, bolurile, rotita) au pretul undeva intre 75 si 200 de lei depinde de ce vrei sa ii oferi, in medie traiesc 3 ani, in rest vei avea nevoie de mancare de hamsteri, talaj, si va trebui sa ii faci curat cam o data pe saptamana.

| AtateaConditii a răspuns:

Ia-ti de pe mercador cu 5 lei am vazut. O cusca cu gratii sau un acvariu, macare logic de hamsteri. Traieste in jur de 5-10 ani, se inmultesc rapid. Nu e greu deloc sa il ingrijesti.

| 2BeCristi a răspuns:

Costa in jur de 20 de lei unul si gasesti la pet-shopuri. Poti sai cumperi cusca cu vreo 100 lei dar poti sal ti si intr-un acvariu. Ii trebuie mancare de hamsteri 5 lei si talas 10 lei astea cumparate cam o data pe luna. Traieste in jur de 2 ani (foarte greu o sa fie sa te desparti de el). Tu trebuie doar sa ii cureti cusca la 2 saptamani si sai dai de mancare. Ai grija ca nu are voie sa manance orice (exemplu paine, portocale). Ii place foarte mult morcovul. Succes!