| MotzardCopilașDeOțel a întrebat:

Vreau sa imi iau un papagal peruș (mascul) si as vrea cateva sfaturi
Si as vrea sa il numesc Roko ce părere aveți?

1 răspuns:
| ℓαυяα a răspuns:

Buna.
Poți sa ii pui ce nume vrei happy
Pentru început, ai grija ce colivie alegi, sa nu poată fi deschisă ușița de către el (mie așa mi-a fugit unul). Dacă o poate deschide, leagă ușița cu ceva.
După ce îl aduci in casa, lasă l o săptămâna doua sa se acomodeze, nu îl scoate imediat din colivie.
Sunt păsări sensibile, nu trebuie ținut in curent.
Vorbește cât mai des cu el, ii place atenția laughing
Mai trebuie sa știi și faptul ca o sa cânte destul de mult (al meu la 6-7 dimineața începe sa cânte și ma trezește uneori), dar o sa te obisnuiesti cu timpul.
Pune i in colivie o oglinda, am meu se pupa într-una.