| GMpescar a întrebat:

am un papagal perus mascul si as vrea sa imi iau si o nimfa tot in aceeasi colivie. ce parere aveti sa imi iau?se vor intelege? ce nimfa sa iau mascul sau femela?
eu am o colivie destul de mare incap 3-4 perusi in ea fara probleme!
plzzz help me! Dau si funda!

5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Iti recomand sa iti iei tot un perus (femela evident) dar daca vrei nimfa trebuie sa iei o femela.Doi masculi nu se vor intelege prea bine.
Succes si o zi placuta! happy

| CoryLovee a răspuns:

Daca vrei poti sa iei un perus, dar sa fie femela. Eu am avut foarte multi perusi pana acum, dintre care doar o singura pereche. Acum am o nimfa [mascul]. Nu cred ca se intelege nimfa cu perusul mai ales daca e femela nimfa sau nu cred ca ar conta daca e femela sau nu, ceea ce stiu e ca nu se vor intelege. In general baietii perusi sunt foarte inteligenti, in 2-3 ani se invata asa de mult cu stapanul, incat "prind" cele mai utilizate cuvinte, in general numele si alte chestii, asta se remarca si la nimfe [masculi]. Daca o sa cumperi o femela pentru perus sa nu ii tii in aceeasi cusca fiindca este posibil sa nu se inteleaga. Eu cand i-am cumparat o femela perusului meu am mai luat o cusca si i-am tinut separati, cu toate astea s-au acceptat. Insa cand ai o pereche de perusi acestia nu prea mai acorda mult timp stapanului ci isi acorda timp lor, iubindu-se! Ei stau cumintei in cusca si "isi fac de cap" laughing. Sunt draguti insa nu prea te mai baga in seama :-|... Sfatul meu este sa NU iti iei nimfa, este bine sa-l lasi singur si sa-i acorzi cat de multa atentie poti, sa vorbesti cu el, poti sa-i dai drumul prin casa [ceea ce eu am facut cu toti papagalii pe care i-am avut], insa sa fie un spatiu inchis, sa te asiguri ca nu are pe unde sa iasa afara si sa nu fie curent [produs de vant] deoarece sunt foarte sensibili si se imbolnavesc. Acesta se va invata cu tine, va veni pe umar, va vorbi! Daca ii iei "perechea" nu va mai face astea niciodata. Sper ca ti-a fost folositor sfatul meu! Funda? happy

| VadsuneteCs2 a răspuns:

In primul rand daca unu e perus si celalat e nimfa se bat orice sex a avea nu conteaza daca e mascul sau femela te sfatuiesc nu-i pune in aceiasi cusca am avut si eu

| xGEORGYx a răspuns:

Poti lua inca unul linistit, nu conteaza ca e mascul sau femela, de obicei se inteleg!

| Madarasz_Adriana_1985 a răspuns:

Mai bine ia o femela perus dar ai grija pentru ca ele sunt mai rele daca le incalci spatiul personal mult noroc. funda?