| obsercvayr a întrebat:

vreau sa-mi cumpar un catelus de rasa micut si sa il cresc pana la maturitate, as vrea unul din aceste rase: PitBull, Rottweiler, Dogo Argentinian, Presa Canario.
Care dintre aceste rase se gaseste loialitate/simtul pericolului al stapanului/loial unui singur stapan, nu 10, 20, sa nu fie prietenos decat cu stapanul lui... Am auzit ca Rottweiler-ul la maturitate isi ataca chiar si stapanul dar am inteles ca acest caine simte pericolul stapanului. Ce rasa mi-ati recomanda care are cerintele mai de sus? "Prietenos cu un singur stapan, loial doar unui singur stapan, dur si sa simta pericolul stapanului si bineinteles sa rupa tot.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate rasele enumerate de tine respectă aceleaşi criterii.
Sunt loiali stăpânului, simt când acesta e în pericol şi sunt violenţi. La urma urmei, toate rasele enumerate de tine fac parte din categoria "pază şi protecţie"
Comportamentul lor nu diferă, iar basmele despre cum un rottweiler ajuns la bătrâneţe îşi atacă stăpânul sunt ceea ce sunt, basme.
Tot ceea ce contează e cum îl creşti, dacă vrei să îţi asculte doar ţie comenzile du-l la nişte cursuri de dresaj în aşa fel poate "rupe tot" la comandă.
Dacă nu vrei să fie prietenos cu ceilalţi oameni, atunci pur şi simplu nu îl scoate pe afară să cunoască oameni. Ţine-l doar în curte/pe proprietatea ta.
Totuşi, ţi-aş recomanda un Dog Argentinian. Ştiu că nu se compară cu rottweiler-ul sau cu Presa Canario la dimensiuni, dar este un câine inteligent, protectiv şi uşor de dresat.
Vorbesc din experienţă: http://s4.postimg.org/sdrbocs25/image.jpg

| Lavii007 a răspuns:

Toate se potrivesc, depinde cum il dresezi.