| Aly359 a întrebat:

vreau sa-mi iau un hamster dar problema este ca nu stiu cum sa-l ingrijesc. 1. Daca mi-ati putea spune ( in special cine are ) cum se curata cusca ( unde il puneti pe micut pana ce o curatati, cat de des schimbati rumegusul etc. ) si 2. Cam cat m-ar costa un hamster cu cusca, rumegus si mancare?

3 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Eu am un hamster si nu iti pot spune ca o sa chestuiestii asa de multi bani cum zice claudita2008.
Mancarea este 4 lei
talajul tot 4 lei. Si vine 8 lei pe luna.
1. Nu este greu sa ii schimbi talajul. Eu desfac cusca [de acel loc unde este rumegusul si gratiile] in primul rand si pun toate lucrurile pe care le am in cusca deoparte si las hamsterul pe covor, si pun hamsterul in in cusca ramasa. Eu am un cos de gunoi in care bag talajul folosit si cand se umple il arunc. Dupa ce arunc talajul acolo, curat cu apa si cu hartie igienica tot acel plastic. Apoi pun noul talaj acolo si ii pun lucrurile inapoi.
2. Eu am un hamster pitic si am dat 15 lei pe el de la un magazin pentru animale.
Cusca- 45 de lei. Eu atat am dat pe ea si este direct amenajata.[ casuta, adapator[pentru apa], bol pentru mancare si rotita.
Talaj-4 lei cel mare
Mancare -4 lei.
Si app ii schimb talajul o data pe saptamana.
PS: Hamsterii beau apa!
Sper ca te-am ajutat
papawave

| claudita2008 a răspuns:

Eu am doi hamsteri si le fac curat odata pe saptamana (le schimb talajul) i-am cumparat din carrefour si am dat pe unul singur 20 lei si pentru amandoi mancarea si talajul etc. ma costa cam 20 lei pe luna! Este putin iar costul pentru cusca si toate accesoriile variaza in jur de 90 lei acum depinde de ce fel de cusca etc...sunt foarte draguti si jucausi iti spun ca merita sa ai hamsteri dar iti spun ca mai bine iei doi deoarece daca e unul singur nu are partener de joaca :p si eu am vrut sa am un mascul si o femela dar se pare ca m-am pricopsit cu doi masculi si nu se cearta sunt foarte simpatici sper ca te-am ajutat!