| fluture2404 a întrebat:

Vreu un sfat.Doresc sa imi iau un pisoias, dar nu stiu dupa ce criterii sa aleg rasa, sexul.Stau la apartament. Vreau niste sfaturi despre cum imi pot ingriji pisoiul. Ce jucarii, accesorii ii trebuie confused.
(in legatura cu periajul si cutia cu nisip mai multe informatii)
Informatii despre viata unei pisici, in apartament.
As dori sa va intreb, pe cei care aveti pisici, de la ce magazin (in Sibiu sau online, de preferabil online) cumparati mancare, accesori, cele necesare pentru picici. (daca sa poate de calitate si nu foarte scumpe)
Dau funda, vot!

Multumesc!

4 răspunsuri:
| DoDo a răspuns:

Poi ar fi bine sa fie femela...Motanul trebuie sa fie castrat deoarece el isi marcheaza teritoriul ca sa spun asa zgarie canapeaua si isi face nevoia mica pe pereti cat despre rasa..Ar fi bine una birmaneza este foarte jucausa sau poti face un bine adoptand o pisica maidaneza de pe strada dar ar fi mai greu deoarece tu va trebuii sa o inveti la nisip si... Daca cumperi una birmaneza sau ti-o da cineva sigur o va invata sa faca la nisip! Bafta!

P.S.:Fundita?

| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai eu zic sa iti iei femela ca ea e mai cuminte.Motanul isi marcheaza teritoriul e mai agresiv.Eu nu sunt din sibiu dar poti sa cauti pe net.Sa nu ei de la pet shopuri ca daca o iei azi maine tia murit.O sa ai cam mult de suportat trebuie sa o inveti sa faca la litiera cu nisip(sa pui nisip special pentru pisici). Daca sunt nervoase pisicile pot sa zgarie tot.de la canapea pana la distrugerea plantelor. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| eugem35 a răspuns:

Si pisica inta in calduri si zgarie canapeaua, de vrei sa stii dac o ti in apartament trebuie castrat, alegi pisica ca iti place.
mare atentie au personalitati diferite
pisicile nu pot fi dresate
poti sa ei si una de pe strada dar trebuie sa ai grija de ea, nu trebuie lasata singura mult timp, adica sa pleci dimineata si sa vi seara
eu am doi motani nebuni de inpuscat darima casa cand ii apuca joaca,

| Laura08 a răspuns:

Si pisica si motan daca ar fi tot trebuie castrat (mai ales femelele; ele pot face mult mai multe boli de natura sexuala decat motanii necastrati). O data cu castrarea elimini mirosul intepator de urina si pisica/motanul devine mai putin agresiv(a), mai cuminte, mai docil(a) si mai afectuoasa. Daca stai la apartament si nu vrei sa aloci mult timp periatului, iti recomand o rasa de pisici cu par scurt. Eu am un motan British Shorthair si sunt tare multumita de el: cand pleci de acasa, nu vei gasi niciodata canapelele rupte. Eu il gasesc mereu dormind cand plec undeva. Este o rasa cuminte si f. desteapta, ca un caine. Nu este f solicitanta sau f activa si este buna mai ales pentru persoanele care lipsesc mult de acasa. Majoritatea pisicile pot fi dresata (cele mai istete, mai cuminti si nu foarte incapatanate). Am o cunostinta care a avut o birmaneza si i-a zgariat (sfasiat) bine canapelele.
Eu cumpar de multe ori hrana, jucarii si cate un sisal de pe http://www.zooplus.ro/.
Cat despre locul de unde il poti cumpara... Eu l-am luat de la o doamna din Galati, mi l-a adus intr-un Maxi Taxi. Ii poti trimite un mail pe british.galati@yahoo.com