| LexaPerplexa a întrebat:

Ce rasa de catel ar fi potrivita pentru un apartament cu 3 camere? De preferabil una fara prea mult par.
Fundita big grin

8 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Bichon-ul de orce fel.
Nu au dreptate cei care zic ca lasa par. Nu ii asculta. Nu lasa par deloc pentru ca sunt hiperalergici.

| oAnna a răspuns:

Golden Retriever :X:X:X

| Biu a răspuns:

Eu as zice Bichon, da are ceva parlaughing
Pentru ca e mic si e exact pentru un apartamentbig grin

| Angel_4421 a răspuns:

Orice catel de talie mica,medie.

Eu ti'as sugera un catel foarte adorabil,micut,de companie, de apartament, doar ca foartee pufos.Cateii din rasa shih-tzu.Desi, sunt foarte blanosi nu le prea cate parul, aproape deloc, ins si asa necesita periajul zilnic.Sunt foarte prietenosi si cu oameni, si cu alte animale de companie.Are o personalitate puternica si este recmandat pentru familiile cu copii sau pentru persoanele in etate.Mai stiu si altele dar sa iti recomand alta rasa.(shih-tzu e rasa mea preferata:Xde asta stiu atatea despre el,bolile sale, cresterea sa, etc.:D)
http://images04.olx.ro/......265955.jpg

yorkshire terrier:X:Xsunt si ei pufosi, sunt destul de pretentiosi si scumpi.sunt tot de talie mica, cresc aproximativ km cat o pisica.
http://www.catei-de-vanzare.ro/userfiles/4(1).jpg

Constitutia: corp micut, insa patratos, solid, vanjos
Blana: lunga si matasoasa
Culoare: culoarea otelului, cu nuante de auriu
Coada: uneori se taie, dar nu este obligatoriu
Capul: micut si dragut
Urechile: ciulite, in forma de v
Ochii: migdalati, inchisi la culoare
Origine: rasa Yorkshire a fost creata in perioada victoriana din terrieri Maltese, Manchester si Skye, precum si din alte rase, pentru a vana sobolani

Yorkie este de asemene un catel de apartament:X

Bichon maltez :http://www.zoomagia.ro/eshop/images/bichon_alb.jpg

Bichinul maltez este un catel absolut adorabil.Are o prietena.Nu pot sa spun ca l'am auzit de multe ori latrand.E foarte afectuos.Bichonul maltez este cunoscut sub denumirea de cainele de plus deoarece este mic, jucaus si atrage prin blana sa alba si pufoasa. Este un caine care se adapteaza usor la viata de apartament si este foarte indragit de catre copii

Beagle-ul :http://pebbles18.files.wordpress.com/2010/05/beagle-puppy.jpg

este un caine vanator de iepuri mititel si compact, unul dintre cei mai mici membri ai grupei cainilor de vanatoare care se bazeaza pe mirosul sau extraordinar in gasirea vanatului. Desi originea exacta a Beagle-ului nu este cunoscuta, rasa se pare ca era un companion extrem de indragit si un vanator de iepuri neintrecut de secole. Din 1950, Beagle-ul s-a plasat in mod consecvent printre primele cele mai indragite zece rase din Statele Unite.(e foarte fragutz si se poate adapta si la viata de apartament)

Cavalier King Charles spaniel-ul:http://28.media.tumblr.com/tumblr_l325o74T3v1qag3zto1_500.jpg

este o rasa miniaturala, eleganta si activa. Este un companion nativ, nedesprinzandu-se niciodata de stapanul sau, cu temperamentul unui extrovertit. Acest caine poate fi foarte vivace si uneori, chiar galagios.

Pinscher-ul pitic:http://www.caini.org/rase-de-caini/Pinscher-pitic-1.jpg

-este un caine inteligent si plin de viata. Pinscher-ul pitic este un caine mare in interiorul unui corp de caine mic. Este energic, amuzant si inteligent si nu este versiunea mai mica a Doberman-ului Pinscher.

Sauuu poti sa iti iei un pekinez, este destul de dragut si este cel mai usor de adoptat.eu cunosc multe persoane cu pekinez intre timp ce nu cunosc pe nimeni cu un yorkie, shih-tzu, etc. UITE:Pekinezul este un caine ce are nevoie de o ingrijire zilnica a blanii sale lungi si duble, prin pieptanare si periere pentru a preveni incurcarea acesteia. Asa cum il descrie legenda, Pekinezul este rezultatul imperecherii unui saguin cu un leu. In ciuda acestui mit fantastic, Pekinezul este cunoscut datorita blanii sale lungi, curgatoare, dandu-i un aer de caine curajos, indraznet si stapan pe sine.

mie mai imi place si chaw-chaw dar ei chiar sunt fte parosi:))

pekinez:http://www.vandcatei.com/wp-content/gallery/pechinez/pechinez-3.jpg

Mai cauta pe ney poate mai gasesti ceva catei de talie mica:Xcare sa iti si placa:*:*

| alysar a răspuns:

Un pekinez cu par scurt,un soricar,un chiuaua,daca vrei rasa mica.Un sharpei,boxer,rotwailer(astia sunt distrugatori), labrador, dalmatian...sau daca vrei sa fii si mai si i-ati o pisica egipteana(total fara par, un sac de piele si oase).

| Bibbixoxo a răspuns:

Eu cred ca ar fi bun orice caine iti place tie happy
eu as prefera un golden retriever,Yorkshire Terrier, dalmatian, pudel sau labrador happy
decizia e numai a ta.

| sanders a răspuns:

Ai putea sa-ti iei un labradordar poti sa iti iei si un viszla maghiar e un catel fff frumos si daca il iei de mic poti sa il dresezi asa cum vrei.De ex:seful lui tata are un viszla si mi-a spus un truc pe care il folosea seful lui pentru caine, trebuia sa ridici mana cu degetul aratator in sus cand cainele se uita la tine si se aseza in fund si astepta ceva de mancare.E un caine simpatic

| IepurasColorat a răspuns:

Eu am un Bichon Havanesse. are muulta blana dar e hipoalergicabig grin