| Roxy31312 a întrebat:

Imi doresc un caine, dar parintii mei nu vor unul. Ce as putea face ca sa ii conving? P.S Stau la casa si am frate mai mic.

Răspuns Câştigător
| AlinaMova a răspuns:

Daca stai la casa, iti garantez ca nu va fi o misiune imposibila! big grin
In primul rand, gandeste-te la o rasa mica, daca ai un fratior mic.Ai putea lua un bichon, westie, yorkshiere, shih tzu.Una din rasele astea ar fi potrivita.Pentru a-i convinge pe ai tai, iti dau cateva sugestii:

1. Poti face un word cu avantajele unui caine(gasesti cu sutele!)

2. Poti sa le spui ca nu il vei baga in casa, dar pentru asat ii trebuie o cusca

3.Ca vrei si tu un animal cu care sa te joci, ca sa nu ma stai asa de mult timp pe calculatot/telefon

4.Ca vei lua note bune la scoala

5.Ca si fratele tau se va bucura de el(cainele nu-i va face nici un rau daca se obisnuieste cu el de mic)

Sper ca te-am ajutat si ca vor functiona,, metodele" mele happy

| Roxy31312 explică (pentru AlinaMova):

Felicitari! Sper ca o sa primesc unul. Mersi mult pentru raspuns! happy

5 răspunsuri:
| ABCD122 a răspuns:

Il iei si il duci acasa, eu asa am facut. happy

| readdevil a răspuns:

Buna happy Nu stiu ce fel de parinti ai tu Ennaela dar tind sa cred ca sunt similari cu ai mei. Vezi tu, sunt parinti care au o placere ascunsa de as-i face copii nefericiti. Nu o spun cu rautate dar asa este. Tu trebuie sa ii faci sa inteleaga ca tu vrei acel caine. Eu nu or sa vrea si o sa te puna sa faci chestii si sa te "chinuie" cu diferite sarcin sub pretextul ca POATE se mai ganedsc. In timp tot nu o sa iti ia dar cu cat insisti mai mult si faci ce ti se spune sigur o sa iti ia un catel. Daca nu le arati ca il vrei si esti dispus sa fac chestii pentru el nu o sa il primesti. Trebuie sa aduci totusi si argumente pentru care vrei acel caine. Eu am doi caini. I-am adoptat de la niste oameni fara sa le spun parintilor. I-am adus acasa si le-am spus sa se obisnuiasca. Or sa inceapa cu chestii de genu ca cune o sa le dea de mancare si deaste dar in final tot ei o sa ii hraneasca si o sa se obisnuiasca in timp. Cam asa stau lucrurile. Eu am primit chestii gen bicicleta, telefon, calculator nou cu multa truda pentru ca chiar daca ei nu au motive sa nu imi ia totusi nu primesc ce vreau. Ei cred ca e un lucru bun si ca te ajuta sa pretuiesti mai mult ce ai.

| Roxy31312 explică (pentru readdevil):

Hei! tongue Tocami ce am convins-o pe mama mea cu câinele. Pur și simplu a venit să mă ia de la o prietenă care avea un bichon și era mic și pufos. Mi-a zis că dacă îi aduc note bune și le dovedesc că sunt deamnă de un cățel o să primesc unul de Crăciun. Toate sfaturile m-au ajutat. Chiar dacă am de așteptat mai bine peste o lună-două decăt niciodată. Mulțumesc big grin

| anncamarria a răspuns:

Pune-ti fratele sa ii roage si el pe parinti ca vrea un catel. Spune-le ca vreti si voi pe cineva cu care sa va jucati, vreti o responsabilitate(sa va tineti de ea). Vreti un prieten caruia sa-i oferiti afectiune.Si eu m-am rugat foarte mult pentru o pisica si intr-un final au fost de acord. Sper ca te-am ajutatwinking