Întrebare recomandată | sweety123321 a întrebat:

Un iepuras, rasa pitica, poate fi transpotrat din Italia in Romania? Adica ce ii trebuie acelui animalut ca sa poata calatori?
Am inteles ca pasaport si o custa de transport...pasaportul cum se face rost de el?

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand cu ce il transporti?
Cu avionul? cu masina personala? cu microbuzul?
Daca il transporti cu avionul sau microbuzul, trebuie sa intrebi la agentia cu care pleci, deoarece fiecare agentie are politica sa in privinta transportului de animale ( unele agentii nu transporta animale vii), daca il aduci cu masina ta persoanala, cred ca ai nevoie de un carnet de sanatate unde sa scrie vaccinurile facute ( dar nu cred ca este necesar). Ai putea sa intrebi un veterinar pentru un raspuns mai sigur.

| sweety123321 explică (pentru LaLaura):

DEci uite situatia: VIne bunica mea luna asta din Italia si mi-a promis un iepuras (vine cu avionul) este posibil transportul? Adica e un animalut mic nu il poate tine langa ea?

| LaLaura a răspuns (pentru sweety123321):

Cum am spus, trebuie sa intrebe la agentia avionului cu care pleaca, unele agentii nu accepta animale vii, unele accepta langa bagajul de mana ( adica langa ea, la piciorele ei ori sus, unde se pun bagajele) sau la cala ( adica in spatele avionului unde se pun bagajele mari).

| sweety123321 explică (pentru LaLaura):

Oh...Mai ieftin e aici sau acolo un iepuras?

| LaLaura a răspuns (pentru sweety123321):

Nu stiu, dar daca il aduce cu avionul, o sa plateasca pentru iepure ca sa il poata lua in avion.
Eu am dorit sa iau cainele cu avionul, dar "biletul lui" costa mai mult decat al meu, cainele are 10 kg si ii trebuia si cusca standard care costa destul de mult.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru sweety123321):

La noi iei un iepuras cu maxim 100 RON, depinde si de rasa. Eu am dat 50 pe al meu