| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, vineri am găsit 3 pisici in strada le-am dat de mâncare și au venit la mine acasă dar sunt foarte speriați, cred ca cel ce i-a aruncat ii bătea sau ceva. Unul dintre ei tușește, parca ar vrea sa vomite. Nu pot sa îl prind. As putea sa ii bag ceva in mâncare? Ceva medicament de oameni. Pana merg la o farmacie veterinara. Credeți ca o sa se îmblânzească vreodată? Menționez ca vreau sa ii tin pana le găsesc o căsuța, e posibil sa ia și pisicii mei dacă mănâncă cu el? Sau se ating?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate...un veterinar e cel mai in masura sa iti spuna ce sa faci si ce are pisoiul...nu noi aici.
Nu stiu daca e o idee buna sa ii dai ceva medicament de oameni pana ajungi la farmacie veterinara. Daca tot i-ai luat, incearca sa faci ce poti, fie găsești un veterinar la care sa ii duci, sau macar sa vorbesti cu el sau la farmacie sa intrebi macar. Poate gasesti si pe net, pe cineva competent...dar nu stiu daca pe TPU...incearca pe un site ori pet-shop, ori cu produse pentru animale, ori chiar al unui veterniar - preferabil din localitatea ta.

| JustPaly a răspuns:

Are covid

| MariusStef12 a răspuns:

Pai eu as zice sa nu ii dai medicamente de oameni sa nu agraveze starea. Prin faptul ca au stat mult pe strada au devenit mai salbatici cu timpul daca se invata sa manance la tine o sa se imblanzeasca.

| SmaranditzaDNF a răspuns:

Pisicile daca nu era obisnuite cu Acel pisoi pot reactions urat, fugind, sau batandul
Poti sa le apropi usor
Nu recomand sa ii pui medicament de om
Si da, cu putina rabdare se poate imblanzi