| Richard_Guiu_1992 a întrebat:

eu si prietena mea suntem in Anglia nu avem medic de familie, ea se simte foarte rau de vreo 4 zile are febra 38-39 vomita tot ce mananca cateodata nici nu are ce sa vomite ca nu mananca, nu tuseste nu e raceala, ii este greata dar nu o doare stomacul nu are diaree, ce poate sa fie? ce medicament, tratament sa urmeze sa ii fie unpic mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Chiar daca nu are medic, se poate duce la URGENTE! O primeste si fara medic. E posibil sa platiti ceva infim, dar duceti-va cat mai repede. Febra si vomitaturile nu trec de la sine si nu incercati pastile aiurea, se poate agrava.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Chiar dacă nu aveți medic de familie, ar trebui să meargă la urgențe. Dacă va continua așa, se va deshidrata și va deveni tahicardică.
Are nevoie de tratament intravenos (perfuzii) pentru rehidratare. Se poate agrava dacă mai stă mult timp așa. Serios că ar trebui să meargă să o vadă un medic cât mai repede.

Multă sănătate și toate cele bune!

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Dupa cum au spus si ceilalti: mergeti la medic.O sa va primeasca la urgente.