| Buburuza2306 a întrebat:

vreau sa imi iau un caine Golden Retriver sau un Labrador, care rasa necesita mai multa ingrijire? Cat traieste fiecare rasa? Am nevoie de informatii pentru fiecare rasa de la cei care detin un asemenea caine sau de la cei care sunt in cunostinta de cauza. Raspunsuri la intreb. gen :,, Cat de usor e de dresat?; Cat de mult se ataseaza de stapan?. Ce rasa de mi-ati recomanda voi dintre cele doua? Dau fundita. Mersi mult

Răspuns Câştigător
| Andr3 a răspuns:

Eu am o catelusa labrador happy. Ambele rase traiesc cam la fel de mult, au cam acelasi grad de inteligenta si caracter asemanator deoarece sunt practic "verisori ".Asa mi s-a spus la veterinar cand am fost prima data cu catelusa mea. Singura diferenta etse ca labradorul are parul scurt si golden retriverul are parul lung, deci probabil te alegi cu mult mai mult par in perioada de naparlire.Iti zic insa, ca si labradorul lasa la fel de mult par, catelusa mea naparleste iarna si primavara si trebuie sa o perii si ii fac si cam la 4-5 luni. Ambele rase traiesc in jur de 14-15 ani.Sunt caini loiali si prietenosi, extrem de inteligenti, dornici sa inteleaga ce iti doresti de la ei sa sa iti faca pe plac.Labradorii au tendinta (in primul an de viata ) sa raoda orice gasesc din plastic, cauciuc sau lemn.De asemenea, au nevoie de atentie si nu trebuie sa ii ti niciodata legati pentru ca po sa innebuneasca de plictiseala.Acum,tu alegi. Dupa cum am zis, diferenta majora este aspectul, o rasa are parul scurt, alta are parul mai lung.

| Buburuza2306 explică (pentru Andr3):

Dar nu sti cumva cand naparleste Golden-ul Retriever? La aspect imi place mult mai mult de el, dar in privinta parului. vreau sa o multumesc si pe mama. Eu stiam ca labradorii sunt mai scunzi ca Retrieverii, e adevarat?

| Andr3 a răspuns (pentru Buburuza2306):

Veterinarul unde merg eu cu catelusa mea are o catelusa Golden Retriver de 3 ani si neavand cum sa o lase singura acasa toata ziua (cum ti-am zis,se plictisesc ) o ia mereu cu dansul la cabinet,are acolo un patut al ei unde sta toata ziua,si cand vin animale noi le miroase si se joaca cu ele mereu (daca nu au o boala grava care se poate transmite ). Intr-adevar,Golden Retriverul este putin, f putin, mai ilant decat labradorul si cresc mai mult in lungime decat in inaltime.Iar de naparlit, da, naparlesc si ei, si probabil mai rau decat labradorii avand in vedere ca au parul mai lung.Ambele rase naprlesc, cum ti-am zis, dar periati zilnic, ameliorezi situatiawinking.Cel mai mult, catelusa mea naparleste in lunile Martie -Aprilie si Noiembrie-Decembrie happy

| Andr3 a răspuns (pentru Andr3):

Scuze,acolo cand am zis "cam la 4-5" luni am vrut sa ii zic ca ii fac baie laughing

| Andr3 a răspuns (pentru Andr3):

Http://www.animale.ro/......importante uite inca ceva :)

| Buburuza2306 explică (pentru Andr3):

N-are nimic, am uitat sa mentionez un lucru, stau la bloc... asa ca va trebuii sa-l spal pe labute dupa ce venim de la plimbare.

| Clauvdgg a răspuns (pentru Buburuza2306):

Si mie imi place mai mult ca aspect.
Si depinde, cateaua mea ( Golden R.) a avut parinti foarte mari si si ea este mare. Cunosc o alta catea tot G.R. care este mai scunda dar mai mare la ani. Asa e si la Labradori. Cei pe care i-am vazut eu sunt mai scunzi decat G.R a mea pentru ca ete mai mare ( sa stii ca am vazut si mai mari ca a mea laughing ), dar pe langa alti G.R acei labradori pe care i-am vazut erau mai mari.
Acum depinde si te grasime si de blana.
Cum G.R are mai multa blana nu se vde asa bine cat de gras sau cat de musculos este. Dar la Labrador se vede.

14 răspunsuri:
| Clauvdgg a răspuns:

Nu prea e difera rasa lor.
Golden Retrieverii sunt mai inteligenti, dar au o problema cu parul. Cand naparlesc le cade extrem de mult par.Labradorii au parul mai scurt si nu le cade asa mult.
Dar eu ti-as recomanda Golden Retrieverwinking

| Buburuza2306 explică (pentru Clauvdgg):

Aici va fi o problema. Mama uraste parul de caine prin casa. si nu prea cred ca sa va ameliora problema daca il perii de 2-3 ori pe zi. Sti cumva in ce perioada naparleste? Si cat tine?

| Clauvdgg a răspuns (pentru Buburuza2306):

Pai ei naparlesc primavara. destul de mult din martie pana in mai cam asa. depinde cat par are si in ce masura ii cade.
Degeaba ii faci iarna cu peria. Perioada naparliri este primavara.
Adica e bine sa il perii ca no ii mai cade caetva par.

| antoniaidk a răspuns:

Parerea mea e ca sunt cam la fel..se dreseaza ft usor, sunt ft compatibili sociabili si nu necesita ingrjire aproape...deloc..e importanta baita laughing la aceasta rasa..cam atata!

| Ioanadulcik a răspuns:

Golden Retriever este o rasă de câini de vânătoare populari în Scoția. Golden Retriever-ii au nimerit în mod consecvent în vârful listei celor mai îndrăgiți câini de companie adresați familiei. Adesea, asociați cu copiii și viața suburbană, și cu dragostea lor față de apă, precum și cu abilitatea înnăscută de salvatori, de recuperatori, Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, excelenți parteneri la partidele de vânătoare. Ei traiesc 12-15 ani daca este ingrigit bine poate ajunge la varsta se 17 ani! ....Labrador tongueoate ceva mai mult ca in cazul altor rase, decizia de a va imparti viata cu un pui de Labrador Retriever este echivalenta cu un angajament serios pe care vi-l luati de a petrece o perioada importanta din timpul vostru alaturi de el. Spatiul de miscare este vital pentru aceasta rasa de caini. Asigurati-i un perimetru in care sa se joace si sa faca miscare, faceti plimbari zilnice cu Labradorul si antrenati-l in toate jocurile care va vin in minte, pentru ca veti avea in el un partener neobosit si entuziast.Acest caine este in mare masura dependent de prezenta oamenilor si simte nevoia instinctiva de a se implica in activitatile lor, deci, chiar daca nu aveti dispozitia de moment pentru a incropi un joc alaturi de cainele vostru Labrador, luati-l intr-o plimbare scurta pe parcursul careia este suficient sa il antrenati in cateva exercitii de aport. Sau, lasati-l in preajma voastra in timp ce derulati o activitate (nepericuloasa) si, in rastimpuri, vorbiti-i pe un ton vesel, rostogoliti-l usor, in joaca, apoi dati-i comanda "Cauta". Poate veti fi surprinsi de obiectul cu care va aparea la final, dar faptul ca l-ati bagat in seama si l-ati antrenat pentru miscare conteaza foarte mult. ei traiesc 12-16 ani!

| Ioanadulcik a răspuns:

Ati recomand Labradorul e mai usor de ingrijit asa mi-se pare mie happy

| angeldevil_7103 a răspuns:

Eu am 2 caini Labradori nu prea stiu cum e cu Golden Retvier insa ai mei sunt extraordinari se dereseaza excelent sunt buni companioni...O sa-ti povestesc o intamplare reala care mi s-a intamplat eu locuiesc langa un rau si noi, vara ne scaldam in niste locuri adanci si intr-o vara m-am urcat pe niste salcii fragile si am cazut in apa cel mai bartan Labrador al meu, Rex a sarit dupa mine in apa si m-a scos de acolo asta m-a determinat sa-mi mai iau un Labrador pe care il cheama Toto

| dtgkjdht a răspuns:

Eu tias recomanda Golden Retriver in primul rand e mai frumos mai destept se dreseaza usor ansa odata ce se va atasa de tine si nu vei fi alaturi de el va scoate sunete de genul iiiiiiiiaaa Incearca s a al hranesti asa sa ii dai bobite super premium:royal canin,eukanuba,hill's, acana(pentru caini de talie medie sau chiar pentru rasa golden retriever).Sa nu ii dai pedigree deoarece mancarea de caini din hypermaketuri (gen chappy, darling, friskies, pedigree) este cea mai proasta. Daca ti se par scumpe gateste-i : http://www.animalutze.com/......parate.php