| anonim_4396 a întrebat:

Ce rasa de caine va place mai mult: ciobanesc german, labrador retriever sau golden retriever? De ce? Vreau argumente serioase. Care e cel mai usor de ingrijit si dresat? Vreau din proprie experienta. Care e mai loial dintre mascul si femela? Raspunsul descris din proprie experienta si cu argumente serioase primeste fundita.

Răspuns Câştigător
| MyhaXMaya a răspuns:

Eu am ciobanesc german si este foarte loial si inteligent.
Al meu este mascul deci dupa parerea mea masculul este mai loial.
Este un excelent caine de familie, foarte devotat acesteia, pentru care si-ar da si viata.
Este usor de ingrijit.
Din punctul meu de vedere este un caine deosebit.

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este foarte greu, să ai un câine la bloc.
Dacă câțelul se supără și latră că l-ai lăsat singur 6-8 ore, când ești tu la școală, îți faci dușmani mulți vecinii!

În București ar fi preferabil un câine mare, ca să te apere și de câinii maidanezi, că avem primari care nu au auzit de hingheri.
În schimb avem n societăți de protecția animalelor, pentru care javrele maidaneze, sunt mai importante decât oamenii.

Ce faci cu un câine așa mare, la bloc?

M-am gândit și eu să îmi cumpăr un cățel, dar am rămas cu gânditul, că aici în cartier sunt vreo zece câini maidanezi cam de mărimea unor lupi și încă vreo cinci mai mici.

Nu sunt mereu aceiași câini.

Din fericire, am scăpat fără să mă muște până acum, dar am grijă să îi ocolesc la distanță cât mai mare!

Asta ar lipsii să ies cu un cățel mic după mine, că toate javrele maidaneze s-ar lua de cățelul meu și de mine.

În alte sectoare și cartiere ale Bucureștiului, este același lucru.

Nu mai ai loc să umbli de atâția câini maidanezi.

Singura rasă de câini mai ca lumea, este câinele Chow - chow, care privește cu dispreț și la oameni și la câini!

Am văzut că maidanezi, nici nu au curajul să se apropie de un asemenea câine... dacă nu sunt în haită.

Ăsta este mai tăcut, nu latră așa mult ca alți câini, dar nu este foarte ușor de ținut nici un asemenea câine...

Ăștia sunt și niște câini foarte deștepți!

Într-o seară, mă trezisem să îmi fac cumpărăturile pe la 10 sau pe la 11 seara.
În magazin era stăpânul lui și l-a lăsat afară.
L-am văzut când am ieșit din magazin, și am văzut că era un chow-chow și m-am uitat la el cu o oarecare simpatie, și el a realizat asta.
Dacă inițial s-a uitat cu dispreț la mine, văzând că mă uit la el cu simpatie, a început, să mă privească și al cu simpatie și să dea din coadă și parcă îmi zicea că dacă eu aș vrea să îl iau el, ar venii cu mine!
M-am gândit preț de câteva zecimi de secundă, că numai ăsta îmi lipsea, că eu abia reușesc să am grijă de mine, și că el ar fi o grijă în plus pentru mine.

El a înțeles ce gândeam eu și a început să se uite pe ușa magazinului, după stăpânul lui, și nu mi-a mai acordat nici o atenție.

De la început până la sfârșit eu nu am spus nimic cu gura și nici el nu a scos nici un sunet.
A fost ca o comunicare non verbală între mine și acel câine.

A mai fost o altă treabă cu un alt Chow-chow.
Era în piața Matache!
Erau 2 paznici ( bodyguarzi ), cu un alt câine chow-chow și m-am uitat la câinele ăla și o babă care vindea la o tarabă a văzut că mă uitam după câine.
A început să îmi zică că de când au venit ăștia cu câinele ăsta roșcat, nu o mai fură așa mult țiganii.

Că se tem de acest câine, care cum îi vede că fură, se repede la hoț.

După asta câinele a trecut foarte plin de el, pe lângă mine ( și pe lângă babă.).

M-am gândit că a auzit ce mi-a zis mie baba de la o distanță foarte mare, că a trecut pe lângă mine foarte plin de el, dar s-a oprit puțin și s-a uitat la mine lung, ca și cum ar fi vrut să zică că datorită lui se fură mai puțin.

După asta baba mi-a zis că acel câine înțelege ce vorbesc oamenii și că el a auzit cea ce mi-a zis ea despre el.
Și că ce mândru a trecut pe lângă noi, că ea l-a lăudat.

Că are și ea câine acasă, dar că nici un câine de la ei din comună, nu este așa deștept ca ăsta.

Asta nu înseamnă că toți câinii Chow-chow sunt deștepți, dar cei pe care i-am văzut eu de aproape, mi-a făcut o impresie bună.

Dacă stai la bloc, nu merge să ai câine.

Din păcate...

Dacă ai avea o casă cu curte, ar fi altă treabă.

Ție nu ți se întâmplă să te strici la stomac și să ai diaree.

Și cățelul se poate strica la stomac ...chiar dacă ar vrea, nu ar putea să facă caca la WC, dacă s-ar strica la burtă și tu ai fi la școală.

Teoretic mi-ar place să am un câine, dar practic am renunțat la ideea de a îmi cumpăra un câine.

Eu nu am câine, dar dacă aș avea o casă cu curte, cred că aș vrea să îmi cumpăr un Chow-Chow, sau dacă aș avea foarte mulți bani mi-aș lua și un câine Saint Bernard, sau și un ciobănesc mioritic.

Forțele de ordine și pază și salvamont folosesc câini.
Câinii Saint Bernard scot oamenii prinși de avalanșă.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Saint-Bernard

Bodyguarzii folosesc câini Chow-chow, câini ciobănești germani == câine lup, și câini rottweiler.

http://www.animale.ro/caini/chow-chow
http://www.chow-chow.ro/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Chow_chow
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ciob%C4%83nesc_german
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rottweiler
ăștia sunt cu probleme că este o ordonanță de guvern și ăștia sunt trecuți la câini periculoși
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_rase_de_c%C3%A2ini

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ciob%C4%83nesc_rom%C3%A2nesc_mioritic

| FucktheSystem a răspuns:

Favoritul meu e clar Golden retriever, dar mai ușor de îngrijit ar fi un Labrador, însă un Golden e mai calm decât un Labrador și mai potrivit pentru o familie. Eu aș alege Golden dar și Labradorul este un câine la fel de bun, puțin mai ușor de îngrijit și puțin mai ieftin. De dresat sunt ambii la fel de ușor de dresat, fiind unele dintre cele mai inteligente rase. Acum cred că ar mai trebui să faci decizia decât după preț și aspect, depinde de tine ce preferi.
Dacă îți plac câinii și ești interesat să vezi poze amuzante și să afli informații despre ei te aștept cu un like la pagina mea(acolo poți să-mi adresezi și întrebări dacă o să mai ai nevoie pe viitor):
https://www.facebook.com/Yodapuffy

| AFR81 a răspuns:

Prefer un caine ciobanesc german, datorita aspectului sau, datorita inteligentei sale si a loialitatii acestuia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt fata, imi pare foarte rau dar nu prea stau pe facebook. Si am auzit ca ciobanescul german miroase urat. E adevarat? Pentru ca daca nu, acesta ar fi alegerea ideala pentru mine. In legatura cu labradorii... Am un prieten cu un labrador de 4 luni si e foarte nazdravan, nu ascula de nimeni. Toti sunt asa? E baiat. La golden... Cu ingrijirea m-as descurca, dar cat de usor de dresat e? Cat de nazdravan e? Mentionez ca stau la apartament. Raspundeti-mi si la intrebarile astea pentru fiecare rasa si primiti garantat fundita. Multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. Sunt foarte recunoscatoare.

| sayWhaaat a răspuns:

Interesanta intrebare, sunt si eu curios ce parere are lumea.
Voi urmari intrebarea happy.

| MyhaXMaya a răspuns:

Cu placere, mi-am spus doar opinia. Ma bucur ca te-am ajutat. happy

| EmoPikachu a răspuns:

Labrador golden retriever sunt mai usor de dresat spun eu si mai draguti!

| Leo28 a răspuns:

Dupa parerea mea as alege Labrador retriever uite de ce:
1.Este mai ieftin
2.Este mai usor de ingrijit
3.Este usor de dresat
4.Nu lasa par pentru ca nu are par mult
5.Nu musa lumea si se bate cu toti caini.
Cel mai potrivit pentru o familie ar fi labrador dupa mine este un caine destept, bun si loial dar din cele 3 as alege labrador happy