| ღHubbaBubbaღ a întrebat:

Buna vreau sa-mi iau un pitbull si vreau sa stiu daca ei trebuie omorati la varsta de 7 ani omenesti pentru ca atunci devin foarte agresivi si isi pot omori stapanul si nu as vrea sa ma atasez de el si dupa aia sa trebuiasca sa-l omor, mi-ar fi foarte mila. Va rog rapsun Urgent chiar vreau sa stiu daca e necesar?

Răspuns Câştigător
| Tessa a răspuns:

Pitbulli sunt mai sensibili, daca ii traumatizezi cand sunt pui vor ramane cu sechele toata viata si posibil sa te urasca. Daca vrei il poti duce la dresaj. Nu este adevarat ca trebuie omorati. Trebuie sa ai grija la ton, la gesturi. Niciodata nu trebuie sa se creada el "stapanul", atunci e posibil sa se mai dea la tine. Eu iti recomand un catel mai mic, gen: Bichon, Bulldog etc. Sunt mai usor de ingrijit. Trebuie sa fi sigur pe tine cand iti iei un Pitbull si trebuie sa te documentezi foarte bine despre comportamentul lor. Ei de unele persoane sunt catalogati "oile negre", dar in fine, nu vreau sa deviez. Mult succes!happy

6 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Eu zic mai bine sa adopti insa daca nu vrei sa stii ca nu este adevarat. Este depinde cum il cresti tu

| Chrysk2 a răspuns:

Un chiwawa este mult mai agresit decat decat un pittbull,rottweiler,si alti caini mari.
Eu am avut pittb si a fost mai bland decat un pikinez happy,depinde cum il cresti,te poti uita la emisiunea lui cesar si caini pe national geografic,nu stiu exact ora, dar inveti multe de la el.
Tot aici o sa vezi ca, cainele lui fidel este un pittbul destul de batran si este cel mai bland caine pe care l-am vazut.A fost muscat de un alt caini si nu a ripostat deloc.
Eu am o catelusa de 2 ani, rottweiler si la fel este foarte cuminte happy
Deci daca ai unde sa il ti sa faci cu el exerciti(are nevoie) cumparati

| Alinna20 a răspuns:

Ial!

| StupidLover a răspuns:

Nu e adevatat si eu am pitbull si are mai mult de 7 ani si nu are astfel de probleme de comprtament

| roconverxa a răspuns:

De unde ai auzit minciuna asta? Dumnezeule.
Nu. Pitbuli sunt ca orice alţi câini, depinde numai de tine cum te vei comporta tu cu el, cum îl creşti.În dresaj este de preferat să nu utilizezi bătaia şi învaţă-l de mic că el trebuie să ţi se supună.

| Pustii a răspuns:

Daca il iei de mik si il ingrijesti cu atentie dar nu uita de drasaj (asa va stii care-i stapanul...)...am si eu 2 unul de 2 ani si altul de 9laughing