| ForWhat a întrebat:

Acum o saptamana am luat un papagal. M-am uitat pe diferite site.uri sa vad cum se dreseaza papagalii si am vazut ca pentru inceput trebuie tinut in cusca si apoi obisnuit cu stapanul. Eu am mai avut un paagal si il lasam liber in casa asa ca am facut acelasi lucru si cu acesta. Problema mea este ca acum daca incerc sa-l bag in cusca si sa ii inchid usita se sperie si nu stiu cum sa fac sa-l pot obisnui cu mine. Nu vreau sa am in papagal care doar sa zboare prin casa si atata tot.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al meu vorbeste, e tare bravo si cuminte rolling on the floor deci daca vrea i-al in mana, pe degete si incepe sa vorbesti calm ceva usor de exemplu: ce faci puiu? Ce faci iubire? Sa ii spui numele etc daca inca nu s-a obisnuit lasa-l in colivie si vorbeste asa cu el in fiecare zi. Eu uneori ii mai pun muzica clasica, el canta incet si se simte mai in siguranta

| ForWhat explică:

Daca il tin inchis in colivie cred ca o sa ma urasca. Incerc sa vorbesc cu el si ii tin colivia in pat langa mine iar el sta pe ea. Dar cand incerc sa pun mana zboara