| Alinaaaapp a întrebat:

Buna ziua!
Am nevoie de sfaturi.
Cum pot preveni capusele la caini daca ii tin in curte?

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Buna, folosește zgarda anti-purici dau da-i cu soluții anti păduchi pe ceafă.

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, nici o dezinsectie masiva al curtii nu rezolva problema, doar daca este repetat periodic (chiar trimestrial).
Eu stau la curte, in centrul orasului. Este o curte plina de flori si verdeata. Avem si un caine si doua picici, dar apare si veverita, pasari si alte animale din parcul apropiat.
Cu toate ca, in fiecare an se dezinsecteaza parcul (si in general strazile cu copaci si zona verde) de mai multe ori, respectiv in curte stropim in fiecare primavara, vara, am gasit mai multe capuse atat pe cei care au facut plaja- sau pur si simplu s-au plimbat prin zona verde din curte. Alte capuse, mai mari, s-au gasit si pe cainele, dar si pe pisicile curtii, de mai multe ori.

Cand am fost copii, cappuse se "luau" doar din jurul stanelor si locurilor unde au pascut oi.
Acum au devenit "oraseni". big grin

| Anonim2682008 a răspuns:

Folosește zgardă antipurici, o soluție specială și bineînțeles vaccinează câinele sau poate vace parvoviroză iar apoi dacă nu este dus la veterinar moare