| OanaChris a întrebat:

Buna ziua. As avea nevoie de o parere. Unde credeti ca i-ar fi mai bine unei pisici, la apartament sau la curte? Unde s-ar simti mai bine oare?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unele se simt bine in apartament iar altele la casa si in curte. Se observa clar din comportamentul lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-o casa mare, unde poate sta atat in casa iarna, cat si afara, vara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde e obisnuita.
o pisica crescuta la apartament ii este bine mersi doar in apartament

una obisnuita la curte va avea nevoie de spatiu mai mare decat un apartament.

psicile se obisnuiesc cu locul in care traiesc, nu e neaparat asa de important pentru ele ca e curte sau nu

bineinteles, la curte au o viata mai interactiva.

| lpavel a răspuns:

Categoric la curte! Dar daca s-a nascut si a trait in apartament nu are nici o problema cu asta ca inca nu stie cum e la curte, dar o data invatat la curte ii va fi greu sa se invete din nou la apartament!

| OanaChris explică (pentru lpavel):

Mie mi-e frica la curte sa nu iasa la strada, sa nu o calce masinile sau sa o muste cainii, sau chiar sa o ia cineva. Dar nu stiu cum s-ar simti, poate la curte i-ar placea ca are mai multe libertate.

| lpavel a răspuns (pentru OanaChris):

Fi sigura ca la curte i-ar placea mult! Dar cum am zis: daca o duci o data la curte nu-i va mai placea la apartament iar daca il vei duce inapoi la apartament o sa faca mereu urat, o sa vrea afara etc.
Apoi nu trebuie sa-ti fie frica daca il duci la tara ca pisicile nu-s ca cainii de companie, ele stiu sa se apere si sa aiba grija de ele! Invata foarte repede imprejurarile, deci nu se poate rataci cum patesc de obicei cainii laughing pisicile sunt foarte istete si smechere de aceea baietii/barbatii le aseamana cu fetele... laughing stiu sa aiba grija de ele, nu trebuie sa-ti faci griji in privinta asta!

| OanaChris explică (pentru lpavel):

Da stiu, doar ca am mai avut o pisica la curte si am gasit-o moarta la strada sad

| lpavel a răspuns (pentru OanaChris):

Se mai intampla dar asta 1 la 100! nu trebuie sa-ti fie frica ca acel 1% va fi exact pisica ta, iar daca e sa se intample ceva rau tot se intampla nu poti controla tu totul...

| ReddY25 a răspuns:

La curte

| TheGentleman a răspuns:

Oricărui animal îi place să exploreze, să fie liber, deci logic că la curte! laughing

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna ziua! Cum au spus si ceilalti participanti la discutie, raspunsul la intrebarea ta depinde de personalitatea pisicii, de mediul inconjurator, dar si de timpul si atentia pe care o poti oferi pisicii.
O sa iti sistematizez avantaje si dezavantaje pentru fiecare varianta. Pentru un raspuns mai complex ma poti contacta la https://www.veterinarladomiciliu.ro/contact/ cu mai multe detalii despre pisica, dar si te timpul pe care i l-ai putea aloca.

Asadar, pentru APARTAMENT:
- avantaje: 1. siguranta (este protejata de pericole exterioare precum alti caini sau alte pisici); 2. sanatate (este mult mai putin expusa la boli, paraziti, virusuri); 3. interactiune (pisica va beneficia de mai multa atentia din partea locuitorilor apartamentului).
- dezavantaje: spatiu limitat pentru o pisica curioasa si activa; uneori aceasta plictiseala duce la probleme de comportament sau sanatate.

Iar pentru CURTE:
- avantaje: exercitii si stimulare naturala (explorare, vanare etc), precum iesitul in parc al oamenilor, acest fiind benefic pentru creierul pisicii;
- dezavantaje: opusul avantajelor de la statul in apartament, si anume risc de accidente, muscaturi, batai cu alte animale, otravire, expunere la boli / paraziti / virusuri.

Cred ca o optiune ar fi sa observi personalitatea pisicii, daca prefera confortul si siguranta apartamentului sau este o fire aventuroasa ce ar vrea doar afara. Depinde mult si daca este adulta sau pui, deoarece pisicile tinere se pot adapta la ambele medii, pe cand o pisica adulta ce a stat o perioada buna de timp afara, greu se va obisnui cu apartamentul.
Nu exista un raspuns corect si un raspuns gresit. Take care!