| bibuta a întrebat:

Buna ziua!
Am o broasca testoasa mica si nu stiu de ce nu mananca...Imi pare foarte rau sad si am nevoie de ajutor.
Cum trebuie sa fie apa?(rece sau calda)
Cat de mare trebuie sa fie apa?
Va rog sa imi spuneti si de ce nu mananca..Cand vin la ea doarme mereu.O trezesc incet si ii dau sa manance, dar ea ori se pune din nou la somn ori se uita atent la mancare.
Eu cu mama aveam un obicei pentru ca nu manca din apa ii dadeam cu un cutit din plastic fara sa se loveasca.
Va rog frumos sa ma ajutati.sad

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Este posibil sa fie bolnava. De ce nu te-ai documentat inainte sa iti cumperi broscuta ce presupune ingrijirea ei?

Apa nu trebuie sa fie rece, ci la o temperatura de 22-26 de grade. Ai nevoie de un incalzitor si de acolo poti seta si temperatura apei. Ai grija ca inalzitorul trebuie sa fie tot timpul sub apa.

Nu conteaza cat de mare este apa. Ii poti cumpara o insulita din aia care se lipeste de acvariu cu niste ventuze. Astfel umpli jumatate de acvariu cu apa si deasupra ei pui insulita.

Sa nu mai faci niciodata prostia de a da mancare unei broaste cu cutitul sau mai stiu eu cu ce. Mancarea se pune in apa si ea de acolo mananca.

Si temperatura aerului trebuie sa fie una ridicata, undeva tot pe la 20 de grade. Urmareste-o si pune-o un apa sa vezi cum inoata. Daca inoata intr-o parte mai mult ca sigur este bolnava si trebuie sa o duci la veterinar.

Pa.

| bibuta explică (pentru sonya):

Cat costa un incalzitor?

| sonya a răspuns (pentru bibuta):

Depinde de model. In jur de 70-80 de lei. Este bine sa il iei, asa scapi de grija temperaturii.

6 răspunsuri:
| bibuta explică:

Cat de mare trebuie sa fie acvariul? Broasca mea e micuta..Stiu ca va creste dar vreau sa il schimb pe parcurs. Am unul din plastic de 31 cm lungime 21 cm latime.

| sonya a răspuns (pentru bibuta):

Buna,

Ar fi bine sa iei un acvariu de sticla. Poti lua unul momentan mai mic, undeva la 20-30 de litri. Plasticul nu este indica, mai ales daca ii pui incalzitor. Ai nevoive neaparat de unul de sticla deoarece el se lipeste cu niste ventuze, acelasi lucru si pentru filtru care este indispensabil.

| bibuta explică:

Maicamea nu vrea sa imi ia si eu nu am destui bani... ALocatia nu mi-o da ce sa fac?sad

| Laurii a răspuns:

Am avut și eu 2 broscuțe mici și la fel făceau.

Apa trebuie să fie caldă ( nu fierbinte, călie ) și ai grijă, după ce-i dai mâncare, curăță resturile, acele bucățele de mâncare lăsate în apă, intoxică apa.

Vezi cum înoată, dacă înoată într-o parte, înseamnă că este bolnavă. Du-te cu ea cât mai repede la veterinar. Broscuțele mele au murit din cauza asta. sad

Sper că t-am ajutat și sper să fie bine. ❤ happy