| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!

Am un motan mic, e siamez sau birmanez. Are aproximativ 5-6 luni. Si cand il mangai, sta un pic, apoi musca si zgarie foarte tare. Si se duce si la celalalt motan al meu, care este mai mare si se bat...

Pot face ceva pentru a`l dezvata pe cel mic sa zgarie si sa muste degeaba? Intreb asta pentru ca celalalt nu a facut asa cand era mic.

Multumesc,
D.

Răspuns Câştigător
| roxyrokarytasipaol a răspuns:

Da poti de fiecare data cand te musca sa ii dai un bobarnac dupa ureche nu foarte tare doar suficient cat sa simta sau sal pedepseesti sa nu-i mai dai plikulete pentru pisici sau carne doar crantanle

3 răspunsuri:
| olian a răspuns:

Nu stiu daca poti face asta, dar vream sa iti spun ca si eu ador motani, sa iti traiasca si sa fie sanatosi!

| Mitzzzzzzu a răspuns:

Buna seara,

@olian: multumesc pentru uraribig grin
@Portocalla: imi va folosi si raspunsul tau dar nu pot da 2 fundite. cand voi ajunge utilizator senior, iti voi da voturi pentru raspuns. poate laughing multumesc
@roxyrokarytasipaol: voi incerca si asa. multumesc si tie. dar referitor la faza cu pliculete sau carne... nu le dau prea des pliculete iar eu cu mama suntem lacto vegetariene laughing cel mare mananca si rosii sau banane. sau pate vegetal laughing cel mic nu prea. dar tot boabele uscate le plac mai multbig grin

Un week end minunat!

| Portocalla a răspuns:

Buna.
AM si eu 2 pisici :d.
La inceput trebuie sa il inveti cu mana ta, pune cate putin mana pe el dar des, si ia-o inainte sa te muste. BAnuiesc ca zgarie si musca fiindca ii este teama sau pur si simplu nu e invatat. Daca ii faci asa cu siguranta cu timpul se va invata.
Problema cu celalalt motan nu o poti rezolva decat tinandu-i impreuna dar supraveghiati, sa ai tu grija sa nu se mai bata. Si asta se va rezolva cu timpul.
Sper ca am fost de folos.
Bye!