| tonyc7 a întrebat:

De ce atunci cand mangai un motan (deci il mangai, nu ii faci nimic rau), acesta sta ce sta sa fie mangaiat si la un moment dat, in timp ce il mangai, incearca sa te muste sau da cu laba sa te zgarie?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se joaca el te musca in joaca si te zgîrie asa i si dovedesc ei iubirea si intr-un fel prin aceste gesturi pe care ei le fac vor sa i ti arate ca tu esti stapînul lor si ei se simt in siguranta, fi sigur ca daca nu i plăcea sa fie atins mîngîiat, fugea si se ascundea undeva intr-un loc sigur gasea el, sub pat sub dulap sau in dulap si nu il gaseai, ar fi iesit el cand îi era sete sau foame, tu taie i ghearele sa nu te zgîrie, unghiile pisicilor trebuiesc taiate la fel cum i ti tai si tu unghiile cu unhiera, sau daca nu sti sa i le tai sau nu stă sa i le tai il duci la un cabinet veterinar si îi vor taia acolo unghiile îi vor face o manichiură si o pedichiura ca la carte, motanul este de rasă? Sau maidanez, si ce varsta are?

| doctorandus a răspuns:

Probabil îl doare ceva.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Așa sunt ele, mai "sălbatice", mai imprevizibile, de felul lor...

Haide să îți dau să citesti ceva interesant:

https://imgur.com/a/m6cb3Hj

https://cupisici.ro/2018/01/03/6-cauze-pentru-care-pisicile-devin-agresive/

http://pisicata.ro/comportamentul-agresiv-al-pisicii

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Eu cred că se joacă. E modul lui de a-și exprima prietenia. Și eu am 5 pisici și adesea motanul meu face, exact cum ai descris, dar când mă joc cu el. E prietenos. happy Funda? big grin

| tonyc7 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Nu ai inteles. Desi e mangaiat, el zgarie sau musca. Deci raneste! Ii faci bine, iar el iti face rau. Cum il poti dezobisnui de asta?

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru tonyc7):

Aa. Acum înțeleg. Aveam și eu o așa pisică. sad E un pic neplăcut, știu că ustură, acele sgârieturi. Eu știi, ce făceam? Îmi luam de la farmacie o mixtură mentolată big grin (undeva în jur la 4 lei, ce conține alcool) și mă dădeam pe zgârieturi. Nimic nu mai simțeam. No, asta poți să faci tu, și dacă vrei ca el să nu mai facă asta, va trebui voința să te determine să nu te mai joci cu el un timp. happy

| tonyc7 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Dar nu ma joc cine stie ce. Doar il mangai, atata tot. In mod normal, ar trebui sa-i placa mangaiatul. Nu inteleg de ce sta ce sta, mai si toarce (semn ca ii place) si apoi, intr-o fractiune de secunda, te musca sau te zgarie!

| dannyel86 a răspuns (pentru tonyc7):

E clar ca ceva il deranjeaza. Sunt animale carora le place sa fie mereu alintate, cum sunt si cele care nu suporta deloc sa fie atinse (mi-a bagat gheara in carne cand am incercat sa-l mangai usor). laughing Exista si o categorie de mijloc, care accepta sa fie mangaiate, dar fara sa exagerezi.
Cred ca motanul tau are nevoie de aer si de spatiu uneori. Nu-l sufoca cu dragostea ta.winking
Am avut o catea care la fel de purta. Se lasa mangaiata un timp, apoi incepea sa maraie, desi faceam aceleasi miscari.
Daca animalele ar vorbi... laughing

| Amimanera a răspuns:

Nu ii place ce este asa greu de inteles.
Te lasa cat are el chef.