| Luciana2000 a întrebat:

Am un papagal Agaponis mascul, de vreo 6 luni. L-am achizitionat acum aproape doua saptamani, dar inca este salbatic. I-am dat drumul din cusca de doua ori, dar tot e speriat de mine. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Quassaar a răspuns:

Deci Luciana in primul rand nu-i mai da drumul din cușcă. Cel puțin o lună de zile trebuie să-l lași în cușcă. El începe să se obișnuiască cu mediul, fixează toate obiectele din cameră le memorează locul etc. Dandu-i drumul el se lovește de pereți, obiecte, probabil tu vrei să-l prinzi iar el este disperat sa scape de tine..Deci, lasă-l în cușcă cel puțin o lună, in acest timp încearcă să socializezi cu el, vorbește-i ori de câte ori ai ocazia, mai ales seara, pe voce joasă și blândă. Încerca să te apropii ușor de el, baga mana in cușcă câte puțin cu mișcări lente fără să-l stresezi. Dacă obsevi că este stresat retragi mana. Zilnic trebuie sa faci asta puțin câte puțin. Trebuie sa ai foarte multă răbdare. Și eu am papagal și ne iubește pe toți din casa enorm..ne caută în permanență, își dorește socializarea cu noi. Eu îl am liber prin casă dar la început a fost extrem de sălbatic. Acum este stăpânul casei. Îl adoram cu toții. Succes și multă răbdare!

1 răspuns:
| Atim a răspuns:

Bună ziua! 2 săptămâni e o perioada scurta. El este intr-un mediu strain, nu este obisnuit, nu considera locul asta acasă. Bine ar fi, înainte sa încerci să te împrietenești tu cu el, sa il lasi sa se acomodeze cu noul mediu, sa nu mai fie asa panicat. După, ia-o ușor. Începi cu mâncărică de care ii place si cu timpul va prinde incredere in tine. Poate dura o luna-doua, e nevoie de rabdare