| Christianenache a întrebat:

Buna ziua, cainele meu are un tratament cu calciu, 2 tablete pe zi, azi din greseala i-am dat 2 dimineata si 2 seara, este in vreun pericol?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o problema!
Calciul este un suplimentar alimentar care nu-i periculos nici daca il dai in cantitate mai mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este decât că se va căca alb.

| ReddY25 a răspuns:

Ce rasa? Ce talie?

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu are nimic daca i-ai dat doar o zi asa. Continua sa-i dai tratamentul cum trebuie. Nu stiu la caini cum este, dar la oameni, daca faci exces de supliment de calciu, ti se formeaza pe toate oasele mici ramificatii osoase si asta poate duce la riscuri de sanatate. Asta daca iei perioade lungi de timp calciu in exces.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu, insa dai o zi o singura tableta si apoi reia tratamentul normal

| F12345 a răspuns:

Buna ziua, stai linistit, eu am o catelusa in varsta de 4 ani, cand era micuta (2-3 luni) avea o problema la picioare si a avut nevoie de tratament cu calciu.Nu mai stiu exact dozajul pe care il administram zilnic, insa intr-o zi scumpa mea catelusa a gasit cutia cu calciu, a ros-o si a mancat cam 10-12 pastile..nu a avut absolut nicio reactie adversa, a fost totul ok.Stai linistit.

| AAme23 a răspuns:

Nu este, dar in una din zile, de preferat următoarea, sa nu ii mai dai, pentru ca deja le-a luat si atenție data viitoare happy