| TsAndreea a întrebat:

Catelusul meu ( bichon maltese) cred ca e constipat, nu si-a facut nevoile de 2 zile si nu stiu ce sa fac, ce sa-i dau pana ajung cu el la veterinar?
Maine dimineata il duc la veterinar, dar mi-e mila de el pentru ca plange si cred ca il doare burtica.
Mentionez ca mananca si bea apa...

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

A mea cățelușă, border collie, când se constipa îi dădeam 100 ml de lapte sa bea. Laptele pentru ea o scotea afară seara sau a doua zi. Nu exagera cu laptele căci apoi va da în scaun foarte moale și nici așa nu-i bine.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Ii trebuie iarba. Ajuta la digestie.winking

| zăGhost a răspuns:

Ideea e sa nu ii dai doar hrana uscata, ci si umeda. Poti incerca sa ii dai mancare de caine + de om (supa, de exemplu).

| Rocsid a răspuns:

Poti sa ii dai niste ulei vegetal pe gura( cam 1 ml cu o seringa si il dai pe la coltul gurii).Sau ulei de parafina.Stai linistita ca nu e toxic si si medici veterinari folosesc tot acelasi lucru cand cateii sunt consipatii si nu vor sa ii opereze.Veterinarii mai fac si clisma cu apa calduta si putin sapun dar personal nu iti recomand sa faci pentru ca daca administrezi cu presiune risti sa rupi intestinele datorita tensiunii puternice.

| butterfly27 a răspuns:

Al meu mănâncă iarba când e constipat.Sau ii dau hrana umeda, ajuta.