| vampiruP a întrebat:

Cresc porumbei voiajori,voltati, standarzi si galateni si am o mare problema:La o porumbita din 2009 i s-a umflat ochiul foarte tare si in cioc are un fel de puroi galben lipicios.I-am dat o pastila intreaga(Neoxigal) dar ce pot sa ii dau sa se vindece? Aceeasi problema am si la alti porumbei =au inceput sa se inroseasca si sa se umfle ochii? Ce boala este si ce pot sa le dau?

4 răspunsuri:
| vrabiuta a răspuns:

S-ar putea sa ii traga curentul dar cel mai bine dui la un veterinar astfel risti sa moara mie mi-a murit unul tot asa strica 10 lei pentru consult dupa cum vad boala e contagioasa

| silvet a răspuns (pentru vrabiuta):

Salut! Acum circa o luna am gasit in centru un pui de porumbel care era bolnav si nu isi mai controla bine miscarile, nu putea sa zboare si nici sa manance, se misca haotic. Am fost la o farmacie veterinara (vis a vis de Teatrul Mic) si dupa ce am explicat simpomele farmacista mi-a recomandat enrofloxacina. I-am administrat tratamentul timp de o saptamana, in primele zile i-am dat chiar dublu, iar acum este vindecat. Problema este ca eu stau la bloc, nu am conditii pentru cresterea lui si oricum este mai bine sa fie in contact cu mai multi porumbei, asa ca doresc sa i-l dau unui columbofil. Este maricel, incearca sa zboare, face exercitii cu aripile, dar nu reuseste sa se ridice prea mult, inca.
Locuiesc in Bucuresti, cine este interesat sa ma sune la 0770396342.
Multumesc.

| Claudiuu7 a răspuns:

Asculta:am avut aceeasi problema cu un voltat. Bila aia galbena de puroi din cioc rupe-o si da-l zilnic cu albastru de metilen in cioc si pe ochi. Pune-le albastru in apa.Majoritatea se vor face bine.

| vampiruP explică:

Trebuie sa fie si de rasa ma. Apropo daca nu gasesti pe nimeni interesat de el asigurate ca manaca singur si daca nu ai bunici pe la tara dul undeva unde sunt porumbei si dai drumul.E pasare de stol se tine dupa ei.