| tudorcs a întrebat:

Buna TPU.
Am doua perechi de probumbei voltati(o pereche care are un an si o pereche care are jumatate de an),iar perechea care are un an a facut doi pui. Unul a murit,dar nu stiu din ce motiv,iar celalalt are acum o saptamana jumatate,dar nu stiu ce are.Ii cresc niste bube pe corp,pana si pe cioc i-a crescut una, astfel incat nu poate sa inchida ciocul bine.Are cate una la ambii ochi, si mai are pe corp cateva.Cand incerca mama lui sa il hraneasca,i-a spart din greseala una de la ochi si a curs sange,dar am observat ca aceste bube contin grasime...
As vrea sa va intreb ce as putea sa ii dau ca sa se vindece,si daca nu este periculos si pentru ceilalti porumbei.
As vrea sa nu primesc raspunsuri de genul:"Du-l la veterinar"
Va rog mult sa ma ajutati,pentru ca vad ca sufera, saracutul...

Răspuns Câştigător
| DianaGabureac a răspuns:

Dacă se poate, ţine-l izolat de tot şi evită contactul orcărei fiinţe cu el, fie că e umană sau un porumbel. Tu doar curăţă după el şi dă-i mâncare. După aproximativ o săptămână, dacă nu trece, schimbă dieta şi pune scoici măcinate şi mălai în locul seminţelor de floarea soarelui. Un supliment poate fi şi sămânţa de dovleac. Încet, bulele ar trebui să pocnească. Dacă nu, sparge chiar tu câteva, treptat. Fundă?

| tudorcs explică (pentru DianaGabureac):

Dar nu cred ca pate sa manance singur inca...momentan am obesrvat ca il hranesc parintii, pentru ca are doar o saptamana jumatate.As putea sa le schimb dieta tuturor? Vreau sa spun, sa le dau scoici macinate, malai si seminte de dovleac tuturor, ca sa ii dea parintii de mancare puiului, si daca nu pocnesc sa le sparg treptat?

3 răspunsuri:
| sabrinuta07 a răspuns:

Se poate s-a fie alergic la ceva din mancarea sa zilnica, daca l-ai dus la veterinar si acesta ti-a spus ca are alergii atunci incearca sa-ti amintesti i ce a spus.si data viitoate cand te duci sa-i iei mancare (daca ii iei) sa citesti prospectul CU MARE ATENTIE!

| tudorcs explică (pentru sabrinuta07):

Inca nu l-am dus la veterinar.Si eu tin porumbeii la tara, adica nu le cumpar mancare.Le dau grau, porumb si seminte de floarea-soarelui, deoarece am auzit ca au o mare valoare nutritiva.
Vreau sa stiu daca e periculos pentru ceilalti porumbei.