| Andreipop123 a întrebat:

Dețin un Ciobanesc Corb in varsta de aproximativ 2 luni. Locuiesc la tara la curte si intrebarea mea este: Cand ar trebui să îl leg in lanț sau sa il închid in țarc?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Niciodată. Daca nu ești capabil sa îți împarți curtea cunun câine, nu ar trebui sa ai unul. Da, e ok un țarc pentru situația când ai musafiri care au alergie sau pur si simplu sunt deranjați de prezenta unui animal, dar nici intr-un caz sa tii un caine acolo tot timpul. Cu atât mai puțin un ciobănesc, adica o rasa nascuta sa cutreiere pășunile.
Vad ca unii îți sugerează 2/2, pai in 4 metri pătrați un asemenea câine abia se întoarce.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l tortura legandu-l cu lantul, te rog eu mult, animalul trebuie sa se si miste, poti sa ii ingradesti un spatiu de miscare daca e chiar musai.
De asemenea, poti sa il educi si dresezi unde nu are voie sa mearga, sa isi stie locul de joaca, miscare etc.
p.s.: da-i un pupic din partea mea! :*

| GeorgeBerbec a răspuns:

Fai o cusca, o zona unde sa stea macar de 2pe 2 cu acoperis si tine-l acolo...

| Andreipop123 explică (pentru GeorgeBerbec):

Am auzit ca nu este ok ca un caine sa fie inchis într-un țarc pătrat, deoarece se va obișnui cu "ticul ursului", adică mersul in cerc. O sa tin cont se sfat.