| elena2272 a întrebat:

Buna ziua! Mi-a murit subit un canar. Era bine cu o zi inainte. A mai patit cineva asa? Era femela. Statea in colivie cu doi masculi...

3 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Nu cred ca ai nicio vina, de regula pasarile exotice din comert nu sunt crescute in conditii optime si sunt predispuse sa moara repede.Gandeste-te ca multe pasari sunt crescute in spatii mici si inghesuite fara prea multa lumina naturala ce le provoaca o fragilitate si imunitate scazuta.
Sincer eu as fi de acord cu interzicerea comertului de animale exotice, locul lor e in natura si nu in spatii care sa le limiteze miscarea.Aici ma refer la papagali, testoase, iguane, soparle, cameleoni si hamsteri.
Acum daca vrei sa iti mai iei un canar nu iti mai lua de pet-shopuri incearca sa iti iei de la crescatori individuali daca gasesti in Romania.

| Sophieka a răspuns:

Cam asa mor ei...Subit. Si eu am avut papagali cu ani in urma, si mureau subit.

Pentru ei, oricat de ingrijiti ar fi, e un stres oricum colivia si captivitatea. Pot fi mai multe motive pentru moartea s-a...Dar in general, cei inchisi, mor subit... Azi sunt bine, maine nu mai sunt.

| 99290 a răspuns:

Așa au murit și ai mei, am avut mulți, și papagali și canari, și majoritatea au murit subit.