| Claudiu66777 a întrebat:

Bună ziua motanul meu in vârsta de un 1 an jumătate are aproape 2 săptămâni de când e plecat de acasă sunt foarte îngrijorat fiindcă e luna decembrie și afara ninge mai sunt șanse să se întoarcă☹️☹️☹️

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Sanse sunt, insa... cam mici. Insa animalele sunt rezistente, indiferent unde este, este bine acum ^_^, oriunde ar fi.

| Catrice a răspuns:

Lasă mă motanul să-și facă plăcerile cu pisica vecinuluihee hee

| Furnicuta000 a răspuns:

Se stie ca motanii nesterilizati pleaca de acasa cu orele sau cu zilele. Asa facea si al meu dar se intorcea in fiecare seara sa manance. Singura problema e ca se pot intampla accidente, de ex sa il loveasca o masina, sa ramana inchis pe undeva, sa il muste un caine sau mai stiu eu ce. Sau pur si simplu sa uite drumul spre casa si sa nu se mai intoarca. Sau sa isi gaseasca o alta casa unde se simte mai bine si sa ramana acolo (cainii sunt mai loiali decat pisicile la capitolul asta).
Dupa 2 saptamani sansele sa se intoarca scad aproape de 50%.

| Feri5 a răspuns:

Eu zic că da. Mi s-a întâmplat și mie odată chestia asta. Aveam o pisică care, la un moment dat, a dispărut. Mi-a lipsit aproape două săptămâni, dar... nu știam unde se află. Am strigat-o pe nume, am căutat-o, în zadar. Într-o zi, o văd ascunsă într-un șopron de la mine din curte. Pur și simplu, ea nu a fugit de acasă. ci s-a ascuns acolo printre lemne. Tot așa și motanii, dacă au diverse probleme, ei pleacă și se ascund. Încearcă să-l cauți peste tot, să-l strigi pe nume, să-i pui mâncare prin apropiere, să întrebi de vecini. Dacă nici așa nu sunt șanse, înseamnă că a pățit ceva: a murit, și-a găsit alt stăpân, și-a uitat drumul, l-a mușcat un câine, l-a călcat o mașină, l-a bătut cineva, etc.