| mihaiprutean a întrebat:

Sunt pasionat de caini si am o veche intrebare: Este adevarat ca pitbull-ii turbeaza dupa 5 ani?

Răspuns Câştigător
| JulyStorm a răspuns:

Fata draga, imi pare rau ca ti-o spun dar esti... cam egala cu 0. Nu iti a da cu parerea acolo unde nu stii nimic. Lasa cunoscatorii sa faca asta.
In primul rand, lasa vrajeala cu "stiu eu caini care au turbat la batranete". Aia este clar o minciuna. Daca ai avea un coeficient de inteligenta rezonabil, ai intelege cretinitatea afirmatiei tale. Dar tu nu...batman, batman!
Anyway, eu, detinatoare si cunoacatoare a rasei iti spun sigur ca afirmatia ta este o MINCIUNA! Iar eu urasc mincinosii...
Nu innebuneste nici unul dupa 5 ani sau ce dracu mai aberezi tu acolo!
Cunosc babute si mosuleti din rasa asta, care au peste 8 ani si care inca se tin f bine, care sunt la fel de blanzi ca atunci cand erau puiuti, si care inca mai debordeaza de energie, ca si cum ar avea un an, nu 8-10. Si care, ATENTIE, dorm doar impreuna cu copiii stapilor lor. Nu se dau dusi din camera copiilor nici cu forta! Si inca n-au muscat pe nimeni, se poarta cu pustii de parca ar fi de portelan, nu topaie, nu se agita pe langa ei, nu ii apuca cu gura nici macar in joaca, le permit picilor sa ii traga de urechi, de mustati, sa se urce pe ei... fara sa coata nici un sunet!

Vreau sa vad si eu pe ala care zice ca are sau a avut Pit Bull, care l-a crescut si l-a socializat corect si zice ca a luat-o razna dupa nu stiu ce varsta. ALea sunt mituri! Invatati sa deosebiti minciunile de adevar, iar tu, DAFII invata sa nu mai minti sub protectia anonimatului!

15 răspunsuri:
| 3my098 a răspuns:

Dacă nu ii dresezi cum trebuie da.

| JulyStorm a răspuns:

NU este adevarat! Tu esti real? Cum sa turneze, ma? Gandeste si tu, ca de aia ai cap! Nici o rasa de animal nu turbeaza la 5 la 7 sau la 20 de ani! Alea sunt povesti raspandite de dobitoci!
Si, NU, nu au dublu maxilar ca rechinii, si NU, nu li se blocheaza falcile cand fac priza pe ceva.
Altceva mai vrei sa stii?

| LiviuuuXD a răspuns:

Nu am auzit sa turbeze de la varsta asta, depinde si de cat de bine dresati sunt si de felul lor de a fi, adica daca sunt mai blanzi o sa turbeze pe la 6-7 ani.

| PiTbuLuL a răspuns:

Ba voi sunteti prosti care ati dat raspunsurile cum dq sa turbeze daca n-are dresaj prosti de prosti si eu am 2 pitbuli adevarat nau 5 ani au doar 1 an si ceva dar am la mine in sat pitbuli in varsta de 10 ani nu ii asculta pe astia sunt prosti si vorbesc prosti au auzit si ei de la cineva nu stiu ce si rapid se cred destepti.

| Dafii a răspuns (pentru PiTbuLuL):

Stii ce? cunosc o groaza de cazuri in care pitbuli au turbat cand au imbatranitwinking. Mai bine taciwinking, stiu ce vorbesc stiu peste 10 peraoane din sectorul meu care au avut pitbuli care au turbat si erau caini dresati, caini pasnici, caini alintati si rasfatati iar cand erua micuti erau extraordinar de prietenosiwinking.

| PiTbuLuL a răspuns (pentru Dafii):

Nu minti bai! Eu am in sat multi prieteni cu pitbuli in varsta de 10 ani si nu-s turbati sau ceva cunosti uh da in vise la tine sau unde?

| PiTbuLuL a răspuns (pentru JulyStorm):

In sfarsit cineva care are minte si stie ca pitbuli nu turbeaza doamne fi laudat. APLAUZE PENTRU TINE BRAVO IN SFARSIT CINEVA CU PUTINA MINTEbig grin

| raMLesS a răspuns (pentru JulyStorm):

Câinii turbează dacă-s bătrâni, ahahahah nu ştii nimic.

| JulyStorm a răspuns (pentru Dafii):

Fata draga, imi pare rau ca ti-o spun dar esti... cam egala cu 0. Nu iti a da cu parerea acolo unde nu stii nimic. Lasa cunoscatorii sa faca asta.
In primul rand, lasa vrajeala cu "stiu eu caini care au turbat la batranete". Aia este clar o minciuna. Daca ai avea un coeficient de inteligenta rezonabil, ai intelege cretinitatea afirmatiei tale. Dar tu nu...batman, batman!
Anyway, eu, detinatoare si cunoacatoare a rasei iti spun sigur ca afirmatia ta este o MINCIUNA! Iar eu urasc mincinosii...
Nu innebuneste nici unul dupa 5 ani sau ce dracu mai aberezi tu acolo!
Cunosc babute si mosuleti din rasa asta, care au peste 8 ani si care inca se tin f bine, care sunt la fel de blanzi ca atunci cand erau puiuti, si care inca mai debordeaza de energie, ca si cum ar avea un an, nu 8-10. Si care, ATENTIE, dorm doar impreuna cu copiii stapilor lor. Nu se dau dusi din camera copiilor nici cu forta! Si inca n-au muscat pe nimeni, se poarta cu pustii de parca ar fi de portelan, nu topaie, nu se agita pe langa ei, nu ii apuca cu gura nici macar in joaca, le permit picilor sa ii traga de urechi, de mustati, sa se urce pe ei... fara sa coata nici un sunet!

Vreau sa vad si eu pe ala care zice ca are sau a avut Pit Bull, care l-a crescut si l-a socializat corect si zice ca a luat-o razna dupa nu stiu ce varsta. ALea sunt mituri! Invatati sa deosebiti minciunile de adevar, iar tu, DAFII invata sa nu mai minti sub protectia anonimatului!

| marcous a răspuns:

Turbarea (Rabia) este declansata de un virus. Nu are cum sa turbeze daca nu intra in contact cu acel virus.

| TURCUL0001 a răspuns:

Nu este adevarat.

| Amy240 a răspuns:

Doar daca nu ii dreseszi cum trebuie. Sper ca te-am ajutat happy

| Dafii a răspuns:

Se spune ca pitbulli turbeaza cand imbatranesc devenind foarte agresiv cu orice ii sta in cale si mai rau acest lucru tucandu-i la turbare happy. Intr-adevar acestia trebuiesc dresati pentru ca oameni sa fie in siguranta cand merg pe strada, evitand atacaurile cainelui.

| PiTbuLuL a răspuns (pentru Dafii):

Bai fato de ce vorbesti prosti ca pitbuli turbeaza cine ti-o zis asta? Ai avut tu pitbul sa vezi daca turbeaza sau nu? Nu te lua dupa toti care bat din gura an proasta! Am 2 pitbuli si au 1 an si ceva si la mine in sat sunt pitbuli in varsta de 10 ani care n-au turbat.NU MAI VORBITI PROSTI DACA N-ATI AVUT NICIODATA ACEASTA RASA SA VEDETI CU OCHI VOSTRI! NU VA LUATI DUPA TOTI DACA UNU ZICE CA UN PITBUL TRAIESTE 1 AN TOTI IL CREDETI CAND O SA VA LUATI ACEASTA RASA ATUNCI PUTETI SO CRITICATI DAR PANA ATUNCI TACI DQ DIN GURA SI NU VORBITI PROSTI DACA N-AVETI HABAR!

| PlayBoys a răspuns:

Nu nu este adevarat.

| Sandu_Sorinel_1994 a răspuns:

Pitbulli sunt de o mie de ori mai destepti decat voi astia care ziceti ca turbeaza dupa o anumita varsta, nici nu stiti ce inseamna termenul ''turbare''! daca esti un prost crescator si il bati de mic sau nu stiu ce ii mai faci, atunci o sa fie foarte rau si poate o sa te tina minte. in fine, eu iubesc cainii in special rasa pitbull big grin