| Anca1313 a întrebat:

Buna ziua TPU! As vrea sa mi cumpar un caini dar nu stiu ce rasa. As vrea un caine de talie medie usor agresiv cu strainii, sa poata sta afara iarna, sa nu fie foarte energic. Nu ma deranjeaza parul lung sau scurt. Sa mi spuneti si cat costa un exemplar cu pedigree si o canisa de unde il pot lua. Si sa mi spuneti cum trebuie ingrijit respectiva rasa.

Cel mai bun raspuns Fundaaa!

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Rottweiller,Ciobanesc german sau alsacian,Cane corso,Ciobanesc mioritic, de bucovian, asia centrala( dar nu stralucesc in inteligenta si tot timpul trebuie sa fi cu bota pe ei si pot deveni agresivi si cu familia din pacate)
Eu iti recomand cu caldura ciobanescul german care e instet,, energic dar nu enervant de energic, ascultator, cuminte si extrem de iubitor si de posesiv cu familia.
Sunt rezistenti la frig si daca ii faci o cusca din lemn izolata cu polistiren si o paturica in ea o sa fie mai mult decat perfect pentru ei..nu sunt sensibili la mancare si pot fi cu par lung mediu sau scurt.
Eu stiu o canisa care vinde pui cu pedigree de mare calitate si fara boli genetice dar e din Bistrita, Poti sa intri pe grupuri de ciobanesc german pe Facebook si acolo sunt o gramada care vand catelusi si cu si fara pedigree si cam toti cateii sunt fara displazie.
La fel poti proceda si cu restul raselor.
Un catel frumos care le face pe toate dar nu poate sta afara ci doar in casa este Marele danez.

| Anca1313 explică (pentru Rocsid):

Imi mai spui te rog cum trebuie ingrijit? Ex: De cate ori trebuie sa l perii pe zi etc.

| Anca1313 explică (pentru Rocsid):

Dar sa mi spui cum trebuie ingrijit Ciobanesc-ul German cu par lung

| Rocsid a răspuns (pentru Anca1313):

Indicat ar fi sa il perii zinlic ca sa nu ii se incalceasca blana mai ales in zona picioarelor din spate.ca sa nu ii pice parul asa mult iti recomand sa ii dai ulei de somon( il gasesti in cabinetele veterinare si e cam 80 de lei sticla) si ii dai cam o lingurita pe zi sau tot la doua zile.plus ca e super sanatos si o sa aiba o blana lucioasa si sanatoasa care nu o sa cada foarte mult.
Sunt perii speciale mai dese si cu perisori de metal mai lungi ca sa patranda mai in profunzime.eu la al mei cand naparleste il scot afara si efectiv ii smulg latzele cu mana si nu e nici dureros.
Curatatul in urechii ar trebui sa il faci cam odata pe saptamana sau in functie de cat de mult o sa ii placa sa se murdareasca.Eu imi pun o bucata de tifon in jurul degetului si o umezesc si o storc bine si frec usor pavilionul urechii dupa care schimb tamponul si bag degetul in profunzime pe conductul auditiv.Sa eviti folosirea vatei sau alte chestii care pot ramane in ureche.Si o carpa curata e buna. daca il inveti de mic cu curatatul in urechi o sa fie o distractie curatatul lor.Multi catei se tem pentru ca stapanii au evitat sa faca o chestie simpla ca asta.
O alta chestie e cu zgarda de puricii. poti sa ii cumperi picaturi care le pui pe spate si tin cam 2 -3 luni sau sunt niste pastile cam scumpe( in jjur de 150 de lei pentru un catel adult) care tin si mai mult.Si au miros de pateu deci nu o sa te chinui sa eu bagi pe gat,
Cam atat. daca mai ai intrebari te rog sa imi scrii pe privat.
Canisa de care iti zic eu poti discuta cu Doctorul care vinde si poate iti trimite un pui prin curier.
https://www.facebook.com/canisa.vonbistritz?fref=ts
Aici sunt ceva poze cu parinti si pui.
Spor la ales blanos.

| Anca1313 explică (pentru Rocsid):

Multumesc pentru tot

| Anca1313 explică (pentru Rocsid):

Si inca cateva intrebari:

1. Sa aleg mascul sau femela? De ce?
2. Ce mancare sa i dau? ( adica firma)
3. Cata mancare trebuie sa i dau?
4. La cate luni pot sa l scot la plimbare?
5. La cate luni pot sa i fac prima data baie?

Sper sa mi raspunzi!

| Cristii2001 a răspuns (pentru Anca1313):

Am un ciobanesc german de 5 luni. A crescut si arata perfect! Sa- ti dau niste sfaturi date de doctorul câinelui. Pana la 4 luni ii dai mese din 3 in 3 ore, dar nu mult, putin! Apăsa fie proaspătă mereu, daca au trecut 2-3 ore si nu a băut, nici nu o sa bea daca nu i-o schimbi! O data pe luna spălata! Blană periata în fiecare zi! De la 5 luni in sus ii dai 3 mese. Cronțănele dimineata si seara si la prânz ciorba... Dar căuta pe net ce nu au voie sa mănânce ca sa nu ii pui in ciorba. Daca nu mai mănâncă, nu contează cat a mâncat, daca au trecut 30 de minute ii iei mâncare! Eu stau la casa. Am curtea foarte mare. Cred ca tu stai la bloc. Iesi afara cu ea/el in fiecare zi deoarece trebuie sa isi dezvolte mușchii! Daca il tii in casa nu o sa isi dezvolte mușchii. Eu o las pe a mea toata ziua afara sa alerge! Invat-o sa faca pipi afara. Daca nu o disciplinezi nu mai faci nimic cu ea cand o fi mare. De exemplu, eu cand am bagat-o prima data in casa, a cerut afara, dând cu lăbuțele pe ușă pentru ca făcea pipi. Deci nu am invatat-o nimic. Poate si al tau va fi la fel! Nu iti face frig in privința temperaturii. Rezista la frig si la cald! Vara cand e foarte cald, iei un lighean si il umpli cu apa rece, si o sa stea acolo toata ziua!
Sper ca te-am ajutat! Bafta in cresterea lui

| Anca1313 explică (pentru Cristii2001):

Nu stau la Bloc

| Rocsid a răspuns (pentru Anca1313):

Asta in functie de pereferintele tale..masculii sunt mai nebuni dar nu ai stresul caldurilor cu ei si ca o sa te viziteze toti cateii din zona.La femele cand sunt caldurile te poti trezi cu toti cateii ca o colinda sau chiar mai rau sar gardu sa o curteze.Dar femelele sunt mai cuminti si mai finute.
Eu la al meu i-am dat procan junior si a crescut foarte frumos. poti sa ii dai si 5 mese pe zi cand e pui dar in cantitatii mici ..Pe langa granule i-am dat si supica cu orez pui sau vita fiarta si legume gen morcov telina. Uneori ii mai dadeam bucati de mar sau de para sa le roada si chiar si cirese si visine fara samburi.
Dupa al 3-a vaccin parca daca nu ma insel dar asta in functie de ce zice veterinarul. Daca stai la curte si nu mai ai alti catei sau ai dar sunt vaccinati complet nu ar trebui sa iti faci griji..ideea ii sa nu intre in contact cu catei care nu au fost vaccinati si au parvoviroza sau boli care se transmit extrem de usor si sunt fatale pentru catelus...pentru siguranta voastra nu riscati cu plimbatul in oras.
Baie in perioada asta nu iti recomand..cateii pe blana in perioada asta au un ulei care nu lasa sa patrunda frigul pana la piele. Daca tu ii faci baie ii indepartezi acel ulei si cand iese afara o sa raceasca. Daca chiar e necesar si miroase ingrozitor poti sa il speli cu sampon pentru puiuti si cu o carpa umeda sa mai inlaturi mirosul. Daca are noroi pe el il periezi sa indepartezi.O sa aveti o vara intreaga la dispozitie sa va tot balaciti.
Al meu vine efectiv tenciut de noroi si doar il periu cate o ora doua pana indepartez tot noroiul uscat de pe el si de abia dupa mergem in pat. Daca doresti tu neaparat sa ii faci baie iti recomand sa o faci seara..sa il stergi bine bine cu prosopul si pana a doua zi sta in casa la caldura.
Inca o chestie importanta! cand il ti in casa si dupa vrei sa il dai afara incearca sa faci trecerea treptat de la cald la rece. Daca el iese brusc la -6 grade de la 22 plus e un soc pentru origanismul lui si se poate imbolnavi.