| Andra2007 a întrebat:

As vrea sa mi cumpar un caine, dar nu stiu ce rasa. Eu stau intr-un apartament cu trei camere, si pot iesi cu el 3 ore pe zi. As vrea sa fie o rasa inteligenta si usor de dresat. Nu ma deranjeaza parul lung sau scurt. Si sa mi spune ti si cum se ingrijeste rasa respectiva ( adica ce mancare sa i dau, ca costa un exemplar cu pedigree, cand trebuie sa i fac baie, etc.).

Ps: Sunt fata si sunt la primul caine, si inca ceva locuiesc in Constanta si am 18 ani

Fundaa

Răspuns Câştigător
| NoFeelings a răspuns:

Nu recomand câinii de talie mica, și acum îți spun de ce. Aș vrea să nu existe discuții contradictorii aduse la comentariul meu, acesta conținând fix aprerea mea. Mulțumesc

Studiile arată că, câinii mici, sunt mai predispuși la agresivitate fata de oameni, și chiar de animale. Aceștia latră mai mult, și nu sunt la fel de atașați de stăpânul său precum cei de talie mare.

Recomand un Golden retriever sau un Malinois. Sunt câini absolut superbi. Dețin un Malinois, și urmează să achiziționeze un retriever, un Golden retriever.
Ți recomand cu toată inima, pe ambele rase. Totuși, tu fiind la primul câine, nu îți prea recomand un Malinois, fiind un câine puternic și încăpățâna t, având o mușcătura puternică și totuși, fiind un câine, nu pentru oricine, mai ales nu la apartament, dacă nu știi să îl controlezi.

Deci, un Golden retriever. Sunt superbi. Cumpără unul, sau una. Eu cumpăr un mascul, m-am gândit la nume, la tot. Am accesorii pentru el, etc. Îți pot împărtăși mai multe pe mesaje. Am auzit și am văzut, sunt câinii perfecti.
Eu am găsit cu 800 Ron pe OLX, fara pedigree, dar de rasa relativ pură.
Pe luna întreținerea lui ar fi aproximativ 100 Ron, eu așa estimez, neluând in calcul cheltuielile precum accesoriile acestuia, care trebuie schimbate periodic

| Andra2007 explică (pentru NoFeelings):

Si o prietena de a mea are Malinois, dar nu prea imi place rasa. As putea sa mi iau Golden Retriver. Mai da mi niste detalii despre ei

| Deliiiia a răspuns (pentru NoFeelings):

Hei, vreau sa ma interesez de acele studii, ai vreun link? happy

| NoFeelings a răspuns (pentru Deliiiia):

Sigur, draga Delia. Permite-mi doar să îl găsesc, pentru că am un nou telefon și nu îl mai am in salvate. De îndată ce voi găsii linkurile, ți le voi trimite printr-un mesaj privat. happy

| NoFeelings a răspuns (pentru Andra2007):

Eu detalii despre aceasta rasă îți pot da, dar doar generalizând, cele găsite pe net și despre exemplarele prietenilor mei, și ale cunoștințelor : precum am spus și despre câinii de talie mica, și sper că Delia nu s-a supărat citind acel comentariu. Bineînțeles, exista câini mici, foarte cuminți, dar și câini mari foarte agresivi, așa, din firea lor, din stilul lor personal, să spunem așa.
Sincer? Am catalogat câinii de talie mica tot la fel. După câinii prietenilor, a cunoștințelor și după ce-i pe care ii vad zilnic pe strada. Sper că, comentariul meu nu a supărat pe nimeni.

Eu presupun că un Golden ar fi ok și pentru tine, mai ales daca îl poți plimba atât de mult. Golden mai ieftin de 600 Ron nu găsești, numai dacă îți iei corcitura, sau proprietarul câinilor respectivi vor sa scape de ei. Sunt niște câini forte blânzi, nefiind, în majoritatea că, urilor, câini pentru paza.
Sunt jucăuși și energici, la început pot fi mult prea energici sau mult prea timizi, că și toți câinii, până se obișnuiesc cu noul stăpân, și cu noul mediu. Trebuie să fii blând și ferm cu el/ea. Accesoriile și mâncarea de calitate trebuie sa fie nelipsite și alese cu atenție. Numele, la fel. Câinele Trebuie socializat inca de pui cu oameni, câinii și mediile noi.

| Andra2007 explică (pentru NoFeelings):

Inca cateva intrebari:

1. Ce nume sa i pun? ( va fi femela)

2. Ce hrana sa i iau? E buna Acana?

Iti voi da funda tie.

| NoFeelings a răspuns (pentru Andra2007):

Mulțumesc frumos pentru fundă.

Păi eu, la nume de femele nu prea m-am gândit, dar uite ceva nume mai speciale:
Elsa, Amber, Summer, Cristal, Diamond. Unul mai wow ar fi Special (se citește speșăl, și mie îmi place tare mult).

Acana este o hrana premium, sau super premium, nu mai stiu exact, dar îți pot spune că este super ok. Eu i-am luat la al meu, și deși el pur și simplu nu vrea să mănânce boabe, accepta cu chiu cu vai, o data la o luna sau când îi iau(nu îi iau dacă văd că nu mănâncă) boabele. Printre boabe mai poți adăuga și cărniță fiarta de pui.
Și întreabă omul prima cu ce a fost câinele hrănit pana in momentul respectiv. Ii ceri un kg din acele boabe sau mai puțin, și treptat, prin acele boabe, in bol, mai adaugi și din firma de care vrei, Acana spre exemplu. Tot așa, până când rămâne doar firma respectiva, de exemplu Acana.
Aș vrea mult sa te mai jur cu sfaturi de genul, prin mesaj privat. Cu orice întrebare despre câini, cu care as știi(deșteaptă de baza), te ajut cu drag cu raspunsul

| Andra2007 explică (pentru NoFeelings):

Ok

| Andra2007 explică (pentru NoFeelings):

Eu stiam ca este superpremiu hrana Acana. In fine. Imi spui te rog si cum trebuie ingrijit Golden-ul Retriever? ( adica de cate ori ii dau de mancare, de cate ori sa l perii, ect. )

| NoFeelings a răspuns (pentru Andra2007):

Îți scriu pe mesaje. happy

| Andra2007 explică (pentru NoFeelings):

Imi mai spui niste rase potrivite pentru mine. Dar sa fie si un pic de paza personala. Si scuze acolo unde spun ca s din Constanta, eu stau de fapt in Cluj da maica mea sta in Constanta si eu am stat un timp si sunt obisnuita sa scrii Constanta, nu Cluj

| NoFeelings a răspuns (pentru Andra2007):

Ciobanesc belgian Malinois. dacă ai timp de el, și dacă știi să te impui. E cel mai perfect câine ever.
Și Golden e ok, să știi. Nici el nu e cel mai blând câine posibil.
Ciobanesc german la fel, și un beagle de asemenea

| Andra2007 explică (pentru NoFeelings):

Am spus si mai sus ca nu mi plac Malinois. Eu nu mi as lua niciodata un caine Malinois. Ever Never. Scuze ca jignesc pe cine, dar mie personal nu mi plac caini de aceasta rasa

| Andra2007 explică (pentru Andra2007):

Eu m-am gandit la Shar-pei. Ce zici?

| NoFeelings a răspuns (pentru Andra2007):

Nu îți place Malinois și îți place shr pei? I'm sorry, dar pur și simplu mor de râs.
Da, pe mine, oarecum m-ai jignit.
O seară frumoasă

| Andra2007 explică (pentru NoFeelings):

Poti sa mori de ras. Si eu mor de ras ca iti place Malinois, e ca un ogar. Si da imi place Shar- pei. Fiecare cu preferintele lui. Si pe mine m ai jignit ca nu iti place Shar-pei. Never n o sa mi placa Malinois.

O seara frumoasa!

| NoFeelings a răspuns (pentru Andra2007):

Auzi, nu mă interesează ce îți place sau nu. Poate știi tu cine e ogar, nu Malinoisul.
Nu am chef de certuri care nu își au, efectiv, rostul pe un asemenea site și nici în discuțiile unor oameni civilizați.
Atunci, cumpără ce îți place, că nu te țin eu de picioare sa cumperi Malinois.
Oricum nu ești în stare să deții unul.
Din păcate, timpul meu este limitat și nu mai doresc să îmi pierd timpul citind și răspunzând la comentariile tale adresate acestei întrebări, deci m-aș bucura daca nu te-ai mai obosi să răspunzi.
Sper că nu te am jignit. Cumperi ce consideri că ți se potrivește, dar un shar-pei este un câine cu multe necesități și este predispus la niste boli.
La revedere

22 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Buna, rase potrivite pentru apartament sunt bichon(maltezul e cel mai mic), yorkshire terrier, shih tzu, cavalier king charles spaniel, chihuaha. La aceste rase nu le cade parul, la primele trebuie pieptanat constant.

Cu pedigree preturile ajung pana la 1500- 2000 de lei, dar nu merita sa-ti iei cu pedigree decat daca vrei sa paricipi la concursuri canine cu el. Fara, cam 600-900 de lei ar fi.

Eu am un bichon maltez si daca mai ai intrebari sau nelamuriri imi poti scrie. happy

| Andra2007 explică (pentru Deliiiia):

Si eu m-am gandit la Bichon Maltez. Imi poti spune ceva despre Bichonul Maltez?

| Deliiiia a răspuns (pentru Andra2007):

Da, e foarte usor de ingrijit. Dupa 6 luni daca il scoti doar de trei ori pe zi e ok, intre timp il poti invata pe covorase absorbante(sunt impregnate cu scolutii si catelul e atras sa faca acolo). Parul nu-i cade, dar ar trebui pieptanat periodic, altfel se incalceste. Pe langa asta ar mai trebui taiate unghiutele la o luna- doua.

Ca mancare ii iau Brit cu somon, hipoalergic(astfel nu are pete rosii sub ochi, cum au majoritatea), la 17 lei/kg. Pe luna mai puţin de 50 de lei e mancarea. In rest se mai face un vaccin anual(25 de lei), deparazitare interna odata la 3 luni(5 lei) si tuns de doua-trei ori pe an (25 de lei).

Cand e pui e mai jucaus si posibil sa roada prin casa, de la 4-5 luni se linisteste. De asemenea, 3-4 vaccinuri sunt obligatorii in primele luni de viata.

Ar mai trebui in perioada mai calda facuta o deparazitare externa pentru purici si capuse, care fie se poate face cu o zgarda(75-110 lei) care isi mentine efectul tot anul, fie cu spray-uri sau pastile, odata la 3 luni(25 de lei).

Sa te bucuri de viitorul prieten pufos!

| ginaosar a răspuns:

Uite aici https://www.youtube.com/watch?v=_ouP_Eo3ToA

Sunt foarte frumoase, sper sa te ajute

| Bogdanmarianmgh a răspuns:

Eu am gasit aici
https://pedanny.blogspot.com/2021/04/nume-de-caini.html

Sunt foarte bune o sa îți placa

| TheCriminal91 a răspuns:

Ok stiu ca intrebarea e din 2017 si ca deja sigur ti ai luat un caine dar eu ti as recomanda foarte mult un poodle.la poodle exista mai multe marimi adica mini-toy care este cel mai mic de vreo 20 cm, cel pitic care este de vreo 40-50 cm (am eu unul si sunt superbi) si ala standard care este de 60+ cm.iti recomand aceasta rasa pentru ca ai spus ca vrei o rasa inteligenta si usor de dresat si daca nu stiai poodle ul este pe locul 2 in lume la cel mai desteapta rasa de caine si nici nu lasa par dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa l piepteni, din contra, trebuie sa l piepteni ca sa nu i se incalceasca parul. daca nu vrei poodle ti as mai recomanda un shih tzu.multi zic ca rasa shih tzu e proasta si urata dar eu am un shih tzu alb si negru si este cea mai scumpa.pur si simplu o ador.sa nu si faca nevoile in casa ea s-a invatat singura deja din prima sapt in care am luat o.ea acum este mare are 5 ani si am luat o la 2 luni.de dresat parerea mea sunt foarte usor adc ea una stie sezi, sa dea mana, culcat si mort (adc sa se puna ca si cum ar fi moarte) si aceste miscari sincer le-a inteles deja dupa vreo 10-20 ce le am aratat si acum le stie la perfectiune, le face si daca nu i dau recompensa.ce mai imi place la shih tzu este ca nu este o rasa care latra adica cel putin al meu latra foarte foarte rar ca de abia ii auzi gura. sper ca te am ajutat.Succces!