| SteelShadow a întrebat:

Buna ziua tuturor! Am multa experienta in animale, am vreo 50 acasa dar am o problema cu unul dintre ele...
Adresez aceasta intrebare in special detinatorilor de porcusori de guineea.
Am de o saptamana un porcusor de guineea pitic pe care l-am cumparat spontan, fara sa il analizez inainte de al achizitiona.
Dupa ce l-am adus acasa am observat ca are dermatita, acum este inca sub tratament, e speriat si stresat...
Lucrul care ma afecteaza cel mai mult si nu stiu cum sa-l rezolv este imblanzirea porcusorului. De aceea va cer ajutorul!
Porcusorul meu musca si nu este docil deloc si acum il mai chinui si eu cu tratamentul asta care nu se mai termina si cu siguranta dupa aceea ii va fi frica de mine si nu va mai accepta sa fie luat in mana, mangaiat, asa ca va ramane salbatic...
Ma puteti ajuta, va rog? Cum sa il domesticesc? Cum sa-l fac sa nu mai muste?

Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Trebuie să te apropii uşor de el, să-l mângâi şi să încerci să-i vorbeşti. Chiar dacă animalele nu pot vorbi, ele percep o voce blândă şi prietenoasă. Dă-i de mâncare şi lasă-l să te miroase. Sper că se va face bine.

Pa-pa.

| nubo1986 a răspuns:

Deci in primul rand nu trebuie sa il sperii, te apropii usor de el, iar cand este anergc, si face lucruri pe care nu prea iti plac, nu trebuie sa il admonestezi. apoi pentru al putea imblanzi este simplu, el iubeste mancarea: frunzele de salata, iarba, papadiile. el nu trebuie luat in brate deoarece se sperie, il poti lua in brate doar dupa un anumit timp, cand se acomodeaza.trebuie hranit la aceiasi ora mereu. FUNDA?

| SteelShadow explică (pentru nubo1986):

Înțeleg ce vrei tu sa spui, dar vezi tu eu trebuie sa-l sperii si sa-l strerez in fiecare zi cu tratamentul, nu am de ales!