| Alinzaragiu a întrebat:

Urmez o dieta a unui nutriționist care nu implica cântărirea alimentelor, in schimb sunt anumite măsurători pe care eu personal nu știu cum ar trebui sa le folosesc.
De exemplu: quinoa ( proporția quinoa / apa este de 1/3).
Orez ( proporția este de 1/3), ce înseamnă asta, cat ar trebui sa pun? Mi-ar fi de mare ajutor dacă ați putea sa îmi spuneți cat ar trebui să pun in funcție de lingura gen.
Sper că m-am exprimat corect.
Puteți să mă ajutați va rog frumos!
Nu mi se pare nimic amuzant.

Dau funda celui mai rapid, bun si mai explicit raspuns!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ala e normal la cap, ce e cu tampenia asta, vrei sa slabesti, da omului un regim de viata sanatos in primul rand, dupa dieta te ingrasa iar si uite asa se imbogatesc astia, la nutritionist nu slabesti si te ingrasi, ei stiu asta, vrei cu adv sa slabesti?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Piramida slabiri
1, Cantarirea zilnica, dimineata
2, Pastrarea unui jurnal in care sa scrii ceea ce manci
3, 30 de minute de sport
4, Dimineata sa manci oua fierte de exemplu doua, asta face ca pofta de mancare sa fie inhibata
5, Auto motivatia
6, Sa te informezi
7, Sa vorbesti cu cineva care are habar de alimentatie, exista grupuri pe Facebook, persoane care stiu, inclusiv aici pe TPU

| Alinzaragiu explică (pentru RAY):

In fine întrebarea mea a fost cu totul alta. Nu vad logica la ce am întrebat eu.