| anonim_4396 a întrebat:

Bunăăă!
Vreau sa imi iau un papagal Perus.
Am cateva intrebari:
1.Pot sta si in cusca,fara sa fie liberi(deloc)dar sa ma joc cu ei, prin cusca?
2.Este o problema daca am un catel, si papagalul va avea contact cu el din cand in cand?
3.Ce mancare si ce accesorii sa le iau?
Va rog sa imi raspundeti repedeee!

Răspuns Câştigător
| AncaIoana98 a răspuns:

Buna, Raluca! Poti interactiona cu perusul tau chiar daca este in cusca, dar iti recomand la inceput sa faci miscari lente, nu bruste, caci acesta se va speria si nu vei reusi sa il obisnuiesti cu mana ta. Totul se face cu multa rabdare, dragoste si calm. Daca sunt doi perusi, o sa va "imprieteniti" mai greu, dar repet, totul se face cu multa rabdare.
Catelul nu cred ca va fi o problema, dar ai mare grija sa nu isi bage boticul in colivia papagalului, caci este animal si nu stii ce reactii poate avea acesta. Cat despre accesorii, oglinda este necesara, mai ales daca alegi sa iti cumperi un singur perus. In rest, poti sa intrebi la un petshop, iar vanzatoarea iti va prezenta mai multe jucarii. Eu papagalului meu ii dau Vita Cip-Cip, nu este foarte scumpa si contine o gama variata de mei si seminte. Poti sa ii cumperi si batoane, sau sa ii pui mar sau miez de paine in colivie! Multa grija, si sa il/ii stapanesti sanatoasa!

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mda poti sa il tii in cusca. Si poti sa te joci cu el, dar nu din prima. Lasa-i putin timp sa se obisnuiasca, ca la inceput e speriat.
Nu cred ca castelul este o problema pentru el, atata timp cat are diversitate...
Si de mancare... de la pet-shop-uri

| CPAElites a răspuns:

1) Da poti, dar va traii mai putin.
De ce vrei sa-l chinui? Cumpara pereche!

2) Da! Se poate imbolnavii.

3) Sa nu le dai nimic ce contine zahar / sare!
https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/sfaturi-utile/hrana/
https://casacuperusi.wordpress.com/......ru-perusi/

Mancare de perusi Batoane si seminte! + Vitamine care se baga in apa
Casoleta de mancare
Recipient pentru apa
Oglinda cu margele ( jucarie )
leagan.
bete pentru colivie

| untu a răspuns:

Lasati perusul in pace si o sa se obisnuiasca o buna perioada!

| NoFeelings a răspuns:

Buna Anca!
Iti multumesc frumos ca m-ai ajutat!
Momentan,voi achizitiona doar unul,deoarece nu am mai avut si vreau sa vad cum se comporta,si daca este prea galagios sa il tin in apartament,etc.

In principiu catelul e cuminte, daar nu as vrea sa il vada catelul sa darame colivia sau ceva, din joaca, nu din dorinta de a musca happy

Ma bucur ca ai papagali si tu, poate ai mai vrea sa ma ajuti la cateva intrebari happy

Pe al tau il scoti din colivie des?

Face multa galagie?

La cat timp ii cureti colivioara?

Ce nume sa ii pun daca e femele si ce nume sa ii pun daca e mascul?

Multumesc ca mi-ai raspuns atat de detaliat!

| AncaIoana98 a răspuns (pentru NoFeelings):

Buna! Imi pare rau pentru raspunsul meu intarziat!
Cel mai bine pentru perus ar fi sa il ti inchis in primele 2 luni, ca acesta sa se obisnuiasca mai intai cu mediul in care traieste, cu colivia in special. Cand vezi ca s-a adaptat si ca nu mai este la fel de speriecios ca inainte, poti sa ii lasi usita deschisa iar el o sa iasa cand doreste. NU IL SCOATE TU DIN COLIVIE. Lasa-l sa iasa singur. De asemenea, lasa-l sa intre tot singur inapoi... Poti sa il bagi tu numai in momentul in care vezi ca nu mai intra deloc, mai ales daca se apropie ora de culcare...dar ai mare grija cand il prinzi sa nu ii rupi coada. Daca nu vrei sa il lasi sa iasa in fiecare zi, poti sa il lasi sa iasa la 3-4 zile, cand doresti tu.
In legatura cu galagia, fiecare papagal are personalitatea lui, la fel ca oamenii... unii nu vorbesc DELOC, altii canta toata ziua. Daca noaptea, sau dimineata devreme te va deranja, acopera-i colivia cu un prosop, cearsaf subtire, ai grija sa nu il sufoci laughing
Eu ii curat colivia in fiecare zi, tavita de jos cu un servetel umed, ii schimb apa in fiecare zi si ii pun mancare cel putin o data pe zi. Acum depinde cata mancare ii pui. Urmareste-l si vezi cat mananca. Daca isi termina mancarea, pune-i iar.
Papagalul meu se numeste Kira, este baiat laughing Nu ma pricep la nume in general, dar sunt sigura ca poti sa gasesti idei pe net. Te pup!

| NoFeelings a răspuns (pentru AncaIoana98):

Multumesc din suflet!
Esti o fata foarte detreaba si imi prind bine sfaturile tale!
O sa ii pun zuzu daca e fata si Coco daca e mascul ^^
Te supar daca te intreb cati ani ai?

| AncaIoana98 a răspuns (pentru NoFeelings):

Nume foarte frumos! Sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el!
Iar eu implinesc 18 in februarie big grin

| isaoana123 a răspuns:

Buna! Eu iti sugerez ca poți sa il ti in casca dar nu cred ca ar trebui sa te joci cu el dupa ce l-ai cumparat mai bine il lasisa se obisnuiasca cu tine altfel daca te joci cu el in primul moment in care l-ai luat poate sa devină agresiv!
Eu nu cred ca va avea o problema cu cățelul tau daca el e educat.
Pai daca nu ii cumperi mâncare pentru papagali poți sa-i dai legume, fructe si seminte.
Accesoriile pot fi : oglinda, ascutitor de cioc si asa mai departe.
Sper ca ti-am fost de ajutor
bye