| GulDan a întrebat:

Ca sa ajung veterinar de animale am inteles ca trebuie sa stiu despre fiecare animal de casa in parte si ca sa-mi fie mai usor as vrea sa stiu de acum stiti niste site-uri ceva?

5 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Veterinarul nu este si pentru oameni.Prima data trebuie sa inveti acolo la scolita, sa iei note mari, apoi sa ai bacul luat, apoi sa mergi la facultate.Nu e usor,trebuie sa inveti ca lumea.
Un student la medicina veterinara invata mult mai mult decat alt medic(de familie,ginecolog,etc) pentru ca trebuie sa studiezi speciile de animale care sunt diferite:capre, cai, caini, pasari, oi etc.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Veterinarul este numai medic de animale. La facultate, mai ales in primii ani, se pune accent pe animalele mari (suine, ovine, cabaline, bovine) din care se poate obtine hrana.

| MyhaXMaya a răspuns:

Si eu imi doresc sa ajung veterina, farmacista sau medic pediadru.Ca sa ajungi veterinar e multa munca, mult mai mult decat la oameni, deoarece oamenii au corpul la fel, insa animalele sunt diferite unele de altele si e mai mult de invatat.Cel mai bine e sa inveti biologia foarte bine ca sa i medii mari si sa intri la liceu pe profilul de stiinte ale naturii, eu sunt clasa a X-a pe acest profil si dai teza la mate, romana si una din materiile(biologie, fizica si chimie) dupa facultatea de medicina dureaza 6 ani. Daca vrei sa inveti mai mult cumpara niste carti despre animale si citestele si incearca sa le intelegi. Succes!

| Claudiiiaa a răspuns:

Ca sa ajungi veterinar "de animale" nu trebuie doar sa stii ce e aia o pisica, si ce mananca, e mai complicat, e foarte mult de munca, vei avea nevoie de cunostinte avansate de biologie animala, si de anatomie, in clasa a 6a din gimnaziala se studiaza chestii de genul asta, dar foarte putin... daca vrei sa fii informat faci si liceul de stiinte naturale, ca apoi sa treci la facultatea pentru veterinari la care vei sta 6 ani, nu e asa usor cum pare, acolo faceti despre toate miile de boli existente, dai examene, si apoi ca veterinar, esti practic un doctor, deci iti asumi niste riscuri. oricum, mai ai pana acolo, deocamdata, poti sa te informezi de pe mai multe site-ui, ti-as da, dar nu stiu de ce nivel esti, imi spui cati ani ai si iti cautwinking. sper ca ti-am fost totusi de ajutor

| GulDan explică (pentru Claudiiiaa):

Eu is in a 11-a 17 ani...asa ca mai am putin si termin liceu asa ca....Bine de mult timp imi plac animalele am avut o gramada si eram interesat de mic sa studiez biologia. dar daca e asa complicat si dureaza si mult..ma cam indoiesc ca ma voi mai face veterinar.