| oEllaoo a întrebat:

Intentionez sa imi cumpar un iepuras ca animal de companie, dar as vrea sa stiu mai multe despre cresterea lor in captivitate. Am citit anumite lucruri despre ei pe diferite site-uri dar m-au cam lasat in ceata, deoarece in unele spunea ca iepurasul este un animal de casa ideal, pe altele nu era recomandat, in unele mentionau ca trebuie dus la veterinar destul de des, pe altele nici macar nu era mentionat veterinarul. Eu mi-as dori totusi sa nu necesite ca un caine "50" de vaccinuri pe luna, pentru purici, deparazitare, capuse, boli si asa mai departe.
Iepurasul vreau sa il cumpar de la un pet-shop, deci sanatos, si este de talie mica. As vrea cateva sfaturi ( in special de la cei care au avut sau au un iepuras )
FUNDA! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am avut unul alb cu ochisorii rosii dar iepurii nu prea sunt animale de companie, daca ii tii in casa sar peste mobila si strica tot, rod toate cablurile din casa si trebuie in petmanenta sa roada ceva.Mananca foarte mult, daca ar fi dupa ei ar manca non-stop...trebuie sa stai foarte aproape de el si sa ii acorzi mult timp daca vrei sa il domesticesti pentru ca atunci cand creste o sa te zgarie foarte rau si de obicei iepurii musca pentru ca nu sunt la fel de inteligenti ca si cainii sau pisicile si actioneaza din instinct si musca foarte rau.
Daca tu crezi ca poti sa ii acorzi suficient timp, poti sa iti iei unul pentru ca sunt foarte dragalasi si sa stii ca si iepurii trebuie vaccinati periodic pentru ca sunt predispusi la anumite boli si sa ai grija cu alimentatia pentru ca pot muri de la anumite legume si sa-ti ascunzi toate cablurile laughing

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Necesita cusca si muuulta mancare.si nu poti sa-l tii in casa caci urina lor miroase oribil.si nu se dreseaza precum pisica.se maslineaza peste tot.nu fac purici, capuse...